Tiktok SEO Nedir? Tiktok SEO Stratejisi

Tiktok platformunda popüler olmak ve keşfete çıkmak istiyorsanız tiktok seo nasıl yapılır bilmeniz gerekiyor. Tiktok algoritmasına uygun içerikler üretmek, ürettiğiniz içerikleri tiktok seo optimizasyonuna uygun bir şekilde düzenleyebilmek için tiktok seo kriterlerini bilmeniz gerekmektedir.

Arama sonuçlarında ilk ve tek türkçe tiktok seo nasıl yapılır yazısını sizlerin tiktok hesabını büyütebilmesi için hazırladık. Dünyanın en çok kullanılan video içerik platformunda hesabını büyütmek isteyen herkesin yapması gereken tiktok seo teknikleri ile ilgili her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

tiktok-seo-nedir-tiktok-seo-nasil-yapilir-1

Tiktok SEO Nedir?

Tiktok seo, tiktok için üretilen içeriklerin algoritmaya uygun bir şekilde optimize edilerek popülerlik ve görüntüleme oranı arttırmaya yardımcı olabilmektedir. Tiktok seo, tiktok hesabını büyütme için kullanılması gereken sosyal medya seo stratejisidir.

Tiktok seo çalışması ile tiktok platformunda keşfete düşebilir profilinizi büyütebilir popülerlik ve bilinirlik oranını arttırabilirsiniz. Tiktok seo yaparak para kazanabilirsiniz içeriklerinizi tiktok algoritmasının isteklerine uygun bir şekilde optimize ederseniz arama sonuçlarında yer alabilir bunun yanında bilinirlik oranını da arttırabilirsiniz.

Tiktok hesabını büyütmek isteyen herkesin uygulaması gereken önemli teknikleri hazırladığımız içerikte adım adım uygulayarak hesabınızı büyütebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Gif Kodları

Tiktok SEO Nasıl Yapılır?

Tiktok seo nasıl yapılır diye arama yaptığınızda karşınıza hiç Türkçe kaynak çıkmadığını görmüş olmalısınız bu yüzden ilk tiktok seo nasıl yapılır içeriğini sizler için hazırladık. Tiktok seo yapabilmek için içeriklerinizin optimize edilmesi gerkiyor optimize edilmiş içerikler tiktok algoritması tarafından değerli olarak işaretlenebilir ve bunun sonucunda feed ekranında içerikleriniz yer alabilir.

Tiktok algoritma optimizasyonu yaparak popülerlik elde edebilir para kazanabilirsiniz bu yüzden sosyal medyada bilinirlik elde edebilmek için tiktok algoritmasının kurallarına uygun içerik optimizasyonu yapmanız gerekmektedir.

Tiktok için içerik üretirken dikkat etmeniz gereken ve optimize edeceğiniz kısımları aşağıda listeledik.

1. Hastaghler Ekleyin

Tiktok videolarınızı ürettiğinizde hastagh eklemeniz seo açısından çok faydalı olabilir. İçeriklerinize ekleyeceğiniz hastaglar en çok arana ve tıklanan içerikler olmasına dikkat edin. İçeriklerinizin bilinirliğini ve popülerliğini elde edebilmek için hastagları doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Hastaghları kullanırken çok fazla kullanarak spama düşmemeye özen gösterin.

2. Açıklama Ekleyin

Tiktok platformuna yüklediğiniz içeriklere açıklama ekleyerek kendiniz ve içerikleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Yakın bir zamanda google tik tok videolarını arama sonuçlarına eklemekle ilgili denemeler yaptığı bilinmekte içeriklerinize anahtar kelimelere uygun açıklamalar eklerseniz google da yapılan aramalardan da tıklanma ve bilinirlik elde edebilirsiniz. Açıklamalara çok uzun olmayacak şekilde doldurun video hakkında bilgilendirici olmalı ve reklam, işbirliği yada iletişim bilgileri ekleyin.

3.Anahtar Kelimeler Kullanın

İçeriklerinizi üretirken içeriklerinizin neyi anlattığını anahtar kelimeler ile açıklama kısmına ekleyin. Açıklama kısmında yer alan anahtar kelimeler aramalarda kullanıcıların arama yaptığında kolayca bulabilmesini sağlar bu yüzden anahtar kelime içeriklerinizin açıklama kısmında çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:

İnstagram Paylaşım Saatleri

Sosyal İmleme Siteleri

4. Tiktok Analytics Kullanın

Normal hesaplar için tik tok analytics kullanmak zor bu yüzden pro hesap kullanmanız gerekiyor. Tik tok analytics hesabını kullanarak videolarınızı izleyen kullanıcılar hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Videolarınızı izleyen kitle hakkında yapacağınız analizler sayesinde hedef kitlenize uygun içerikler üretebilirsiniz.

5. Vira Videolar Üretin

Viral videolar en çok izlenen ve en popüler videolar olduğu için üretilmesi en kolay ve en faydalı içeriklerdir. Viral videolar arasında yer alan düet videoları iki farklı hesap arasında etkileşim ve farklı takipçilerin sizi bulmasına yol açabilir keşfete düşerek yeni ziyaretçiler ve takipçiler elde edebilirsiniz. Günümüzde viral videoların kaynağı artık tiktok uygulaması olduğu için burada üreteceğiniz viral bir video diğer sosyal medya platformlarında da tanınmanızın önünü açabilir bu yüzden trendleri takip etmeli yada viral oluşturabilecek video formatları denemelisiniz.

6. Video Serisi Üretin

Tiktok seo için yapmanız gereken bir video serisi üretmektedir. Üreteceğiniz videoların bir seri olması videoların takip edilmesi ve daha fazla izlenme elde edebilmenizi sağlamaktadır. Video serileri yemek yapmap, ev gezisi, nasıl yapılır veya neden gibi sorular üzerine kurulabilir. Video serileri sadece tiktok için değil diğer platformlar içinde geçerlidir sizi keşfeden veya takipçiniz olan hesapların sizin videolarınızı, profilinizi gezinmesini sağlayabilirsiniz.

7. Canlı Yayınlar Yapın

Tiktok seo için canlı yayınlar yapabilmek 1000 takipçisi bulunan hesaplar için mümkün. Eğer 1000 takipçiniz var ise her gün canlı yayınlar ile hedef kitleniz arasında iletişimi sıkılaştırabilir içeriklerinizin neler olacağını canlı yayında hedef kitlenizle iletişim kurarak tespit edebilirsiniz. Büyük bir kitleye canlı yayın yapıyorsanız bilinirlik ve beğeni elde edebilirsiniz.

8. Sorular Sorun

Tiktok seo çalışması yapabilmek için içerik üretmeniz gerekiyor içeriklerinizin neler hakkında olmasını takipçilerinize sorarak kitlenize uygun içerikler üretebilirsiniz. Soru sormak takipçilerle iletişiminizi kuvvetlendirir. Sadece sorular sormayın size sorular sorulmasını hedefleyin sorulan soruları cevaplayarak takipçileriniz arasında oluşturacağınız bağ “kemik kitle” denilen kitlenin oluşmasını sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Tiktok Keşfete Düşme Saatleri

Tiktok Algoritması Nasıl Çalışır?

Tiktok uygulamasına giriş yaptığınızda üye olsanız da olmasanız da feed bölümü ile karşılaşıyorsunuz. Tiktoka giriş yaptığınız da sizi karşılayan giriş kısmı tiktok algoritması hakkında en kolay bilgileri veriyor. Tiktok algoritması popülerlik ve etkileşim odaklı çalışmakta tiktok uygulması içerisinde popüler olabilmenin tek yolu uygulama içerisinde etkileşim elde edebilmekten geçmektedir.

 • Bir video eğer baştan sona izleniyorsa algoritma bu içeriği değerli olarak işaretliyor.
 • Kullanıcılar ilgi alanlarına göre “feed” kısmında videolarla karşılaşıyor.
 • Feed bölümünde yer alan içerikler her zaman alakalı olmayabilir burada trend olan içeriklerde yer alır.
 • İçerikleriniz çok fazla etikileşim alırsa yani beğeni, yorum ve paylaşım gibi keşfete çıkabilirsiniz.

Tik-tok SEO Kriterleri

 • Yorum
 • Açıklama
 • Anahtar Kelime
 • Viral Videolar
 • Paylaşım
 • İzlenme Süresi
 • Yeni takipçiler
 • Beğeni

İlginizi Çekebilir: Twitter Kodları

Kaynak

Tiktok

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.