Dikkat Etmeniz Gereken Teknik SEO Hataları Nelerdir?

Sitenizi optimize ederken farkına varmadan seo hataları yapmaktasınız. Yaptığınız teknik seo hataları sitenizin arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasına engel olabilir bu gibi hatalar sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizden hemen çıkarak “bounce rate” oranının artmasına sebep olabilir. Bu yüzden ölümcül teknik seo hataları olarak adlandırdığımız bu hataların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor basit seo hataları yaparak sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizden ayrılmasının önüne geçmek ve arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için bu hataları bilmeniz gerekmektedir.

1. Mobil Uyumluluk

Google yaptığı son güncellemelerden sonra mobil uyumluluğa daha çok önem vermektedir çünkü teknolojinin gelişmesi artık mobil kullanıcılarında önemini arttırdı. Mobil uyumluluk hem google hemde kullanıcılar için çok önemlidir. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı sitede mobil mod’da gezinemiyorsa google tarafından olumsuz olarak karşılanmaktadır. Sitenizin mobil uyumlu olması için menü, yazılar, görsellerin sayfada birbirine çok bitişik olmaması gerekmektedir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için aşağıda ki linkten sitenizin sayfalarını kontrol edebilirsiniz.

seo-hatalari-nelerdir-teknik-seo-hatalari-4

Google Mobil Uyumluluk Aracı

2. 404 Sayfalar

404 Sayfalar, sitenizi optimize ederken farkına varmadan yaptığınız hatalar arasında çünkü 404 sayfalar bir sayfayı kaldırdığınızda veya sayfanın adresini değiştirdiğinizde 301 yönlendirmesi yapmadığınızda karşınıza çıkmaktadır. 404 Sayfalarla karşılaşan googlebotlar ve kullanıcılar siteden hemen ayrılabilir buda hemen çıkma oranını yükseltir bu gibi olumsuz sorunlarla karşılaşmamak için sitenizin 404 sayfalarını doğru ve uygun bir sayfaya 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

3. Yavaş Açılan Site

Bir site hızlı açılmıyorsa kullanıcılar ve googlebotlar tarafından terkedilir. Sitenin hızlı açılması her açıdan önemlidir eğer kullanıcı memnuniyetini önemsiyorsanız sitenizin hızını optimize etmeniz gerekiyor site hızını optimize etmek için yapmanız gereken bir kaç basit işlem gerekiyor tabi eğer wordpress tabanlı site alt yapısına sahipseniz. Yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik

  • Görselleri Optimize Edin
  • Site Kodlarını Sıkıştırın
  • Yavaş açılan Sayfaları optimize Edin
  • Lazy Load Eklentisi Kullanın

4. Meta Description Hatası

Meta description, kullanıcılara ve arama motorlarına hazırladığınız içeriği 160 karakter ile anlatmanız için kullanılmaktadır. Meta description hatalarında genellikle 160 karakterden uzun olmaktadır bununla birlikte meta açıklamalarını anahtar kelimelerle doldurarak spama düşme hatasıylada karşılaşabilirsiniz. Meta description içeriğiniz hakkında kısa bir bilgi vermeli ve anahtar kelimeniz en fazla 2-3 kere kullanılmalıdır.

5. H1 Başlıkları Hatası

İçeriklerinizi hazırlarken genellikle başlıklar kullanıyorsunuz fakat kullandığınız başlıklarda hiyerarşik bir yapı bulunması gerektiğini unutabilirsiniz. H1 başlıkları arasındaki hiyerarşik yapıyı sağlamak belki de her zaman kolay olmayabilir ama bir içerik içerisinde sadece 1 kere “h1” başlığı kullanabilirsiniz. Pek çok web sitesi içeriklerinde birden fazla h1 başlığı kullanarak googlebotlar siteyi taradığında hata almaktadır.

seo-hatalari-nelerdir-teknik-seo-hatalari-1
seo-hatalari-nelerdir-teknik-seo-hatalari-1

6. Görsel alt ve title etikleri

İçeriklerinize eklediğiniz görsellere genellikle alt etiket veya title eklemeyi unutuyor olabilirsiniz fakat bu hata arama sonuçlarında olabilmenizi hatta google görsellerde bile olabilmenizi sağlayabilir. İçeriğinize görseller eklerken eklediğiniz görsellerin alakalı olduğu konu ile ilgili altbaşlık ve title eklemeyi ihtmal etmeyin bu eklediğinzi title ve alt başlıklar sayesinde arama sonuçlarında görselleriniz gözükebilir.

7. Sayfa Açıklamaları ve Başlıkları

Hazırladığınız sayfaların açıklamalarının aynı olması google gözünde kopya olarak algılanabilir. Bunun önüne geçebilmek için hazırladığınız sayfalara canonical etiketi yada sayfaların farklı açıklamaları kullanmanız gerekiyor. Sayfalar açıklamalarının aynı olmasının önüne geçebilmek için kullanıcılara özgün ve dikkat çekebilecek sayfalar yapmaya çalışın aynı açıklamalardan uzak durmaya çalışın.

8. HTTP Sayfaları

Sitenizi ilk olarak açtığınızda sitenizde ssl sertifikası bulunmayabilir ssl sertifikasını almadan sayfalar veya içerikler yayınladıysanız sitenizde http sayfaları bulunabilir. Http sayfalarını ziyaret eden kullanıcılar “güvenli değil” uyarısı ile karşılaşmaktadır bu uyarının önüne geçebilmek için sitenize ssl sertifikası almalısınız. Sitenizde ssl sertifikası olduğu halde http hatası alıyorsanız sayfaları analiz ederek 301 olarak https sayfası olarak yönlendirme yapın.

9. Zayıf İçerik

Sitenize içerik hazırlarken hazırladığınız içeriklerin kullanıcıları ne oranda memnun edeceği içeriğin işlediği konuyu ne derinlikte işlediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Hazırladığınız içeriğin konusu çok derin değilse bu zayıf içeriktir ve genellikle arama sonuçlarında ön sıralarda yer almaz ne kadar backlink ve paylaşım yaparsanız yapın içeriğinizi ziyaret eden kullanıcılar siteden hemen çıkacaktır. Zayıf içerikleri optimize etmek için içerikleriniz hakkında derinlemesine araştırma yapın ve rakiplerinizin hazırladığı içerikleri kontrol edin.

10. İçerikleri Anahtar Kelime Doldurmak

Anahtar kelimeler, seo uyumlu makale yazarken gerçekten çok önmli çünkü kullanıcıların arama sonuçlarında karşılarına çıkmak için bu anahtar kelimeleri içeriklerde kullanmak zorundayız. Fakat içeriklerde çok fazla anahtar kelime kullanarak arama sonuçlarında ön sayfalarda olmayı hedefleyerek spama düşebilirsiniz. Google, en sevmediği şey içeriklerden yanıltıcı derecede anahtar kelimeler kullanmaktır. İçeriklerinizi hazırlarken kullandığınız anahtar kelimelerin makaledeki kelime sayısı ile orantılı olmasına dikkat edin.

11. Site Güvenliği

Arama motoru optimizasyonu sadece sitenin arama sonuçlarında ön sıralara çıkması için yapılmaz. Sitenizi seo için ne kadar güçlü yapıyorsanız sitenizin rakip sitelerden veya başka sitelerden daha güvenli olmasını sağlamanız gerekiyor. Site güvenliğini sağlamak için admin panellerini ve site saldırılarına açık olan zayıf bölgeleri optimize edin.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

12. Az Kelimeli İçerikler

Sitenize içeirk hazırlarken yapmamanız gereken önemli seo hataları arasında hazırladığınız içeriklerde kelime sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. Google içeriklerin detaylı ve kullanıcılar için bilgilendirici olmasına önem veriyor zayıf içerikli metinler ve kelime sayısı az olan içerikler google için değerli değildir bu metinler arama sonuçlarında ön sayfalarda yer almaz bu yüzden içeriklerinizi hazırlarken bu tarz seo hataları ile karşılaşmamaya dikkat edin.

13. Spam Backlink

Backlink çalışması yaparken hangi seo hataları başınıza gelebilir diye düşünebilirsiniz sonuçta backlink arama sonuçlarında siteninin sıralamasını belirleyen önemli faktör fakat her backlink siteyi arama sonuçlarında ön sıralara çıkarmaz bunu düşünerek backlink çalışması yapmak en çok karşılaşılan seo hataları arasında yer alıyor. Sitenize alacağınız backlinklerin kalitesi arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmeniz için oldukça önemli sektörel backlinkler ve kaliteli backlinkler elde etmeye çalışın.

14. Site Haritası Sorunları

Site haritası googlbotlara rehberlik etmektedir. Doğru bir site haritasına sahip olmamak çok büyük seo hataları arasında yer alıyor çünkü site haritası sitenizin taranması konusunda googlebotlara yardımcı oluyor eğer site haritası kullanmıyorsanız googlebotları sitenizi eksik tarayabilir fakat site haritası içerisinde de hatalar bulunabilir bunlarda seo hataları olarak adlandırılabilir. Site haritası içerisinde yer alan hatalar şunlardır; site haritasının formatı, 404 sayfaların site haritasında yer alması, site haritasının eksik olması gibi seo hataları ile karşılaşabilirsinz.

seo-hatalari-nelerdir-teknik-seo-hatalari-2

15. Robots.txt Sorunları

Robots.txt dosyası sitenizi tarayan botların sitenizin hangi kısımlarını taranıp hangi kısımların taranmaması için bilgilendirmeniz için faydalıdır. robots dosyasında sorun olan siteler çok büyük seo hataları ile karşılaşabilir bunların en başta geleni sitenin indexlenmemesi olarak örnek gösterilebilir. Sitenizin robots.txt dosyasını düzenlerken google’ talimatlarına uygun dosya düzenlemesi yapın.

16. İç Linkleme Hatası

Site içerisinde vereceğiniz sayfaların linklerinin kaliteli olmasına dikkat edin. Site içerisinde aynı sayfaya çok fazla link vermek google tarafından spam olarak algılanabilir. Site içerisinde link inşaası yaparken kullanıcıların genellikle site içerisinde dolaşım yaratabileceği sayfaları link vermeye özen gösterin.

seo-hatalari-nelerdir-teknik-seo-hatalari-3

17. Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden kullanıcının sayfaya giriş yaptıktan sonra hemen terketmesi olarak adlandırılır. Hemen çıkma oranı yüksek olan sayfalar kullanıcıların hoşuna gitmeyen içerik olarak zayıf sayfalardır. Bunun önüne geçebilmek için en çok tıklama ziyaret alan sayfalardan bu sayfalara link vermeye çalışın bununla birlikte zayıf içeriğe sahip olan sayfalardaki seo hataları optimize ederek kullanıcıların sitede gezinme oranını arttırın.

Seo Hataları tespit edebilmek için kullanabileceğiniz teknik seo hataları için analiz araçları

  • Ahrefs
  • Semrush
  • Seo Spider
  • Ubbersuggest

Hazırladığımız seo hataları ile ilgili yazı sizler için yeterli değilse aşağıda ki seo hataları ile ilgili videoyu izleyerek teknik seo hataları ile ilgili çözümler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kaynaklar

Google Temel Seo

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.