İnstagram Yazışma Oluşturulamadı Hatası

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşma platformları arasında ilk sırada yer alan instagram kullanıcılar tarafından sadece story veya reels paylaşmak için değil mesaj göndermek için de çok fazla kullanılıyor özellikle iletişim için kullanmanız gerektiği önemli bir anda instagram yazışma oluşturulamadı hatası ile karşılaşabilirsiniz.

İnstagram kullanıcılar DM kutusunda bir kullanıcıya mesaj göndermek istediklerinde karşılarına “instagram yazışma oluşturulamadı hatası” ile karşı karşıya kalabilir iletişim için çok yoğun olarak kullanılan bu sosyal medya platformunda bu hata ile karşılaşmak canınızı sıkabilir fakat instagram yazışma oluşturulamadı hatası sorunu için belli başlı çözüm yöntemleri bulunuyor bunları deneyerek bu hatadan kurtulabilirsiniz.

İnstagram Yazışma Oluşturulamadı Hatası
İnstagram Yazışma Oluşturulamadı Hatası

İnstagram Yazışma Oluşturulamadı Hatası Nasıl Çözülür?

İnstagram da birisine DM göndermek istediğinizde karşınıza çıkan “İnstagram Yazışma Oluşturulamadı hatası” sorunu çözümü için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır bu yöntemler hesabınıza ve bağlı olduğunuz internetin durumuna göre değişiklik gösterebilir bu yüzden aşağıda önerdiğimiz instagram yazışma oluşturulamadı hatası çözümleri deneyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İnstagram Yazışma Oluşturulamadı Hatası
Yazışma Oluşturulamadı Hatası

İnstagram Sunucularını Kontrol Edin

İnstagram yazışma hatası sorunu aldığınızda ilk önce yapmanız gereken instagramın sunucularını kontrol etmektedir çünkü instagram platformunda sunucuların erişiminde sorunlar genellikle yaşanabilir.

Sunucuları kontrol etmek için downdetector instagram sayfasını ziyaret ederek diğer kullanıcıların bildirimde bulunduğu sorunları gözlemleyebilir instagramın sunucularının çöküp çökmediğini anlayabilirsiniz.

Eğer buradaki bildirimlerden emin olmadıysanız instagramın resmi sosyal medya adreslerine mutlaka göz atın özellikle twitter üzerinden böyle bir bilgiyi duyurabilirler

İnternet Bağlantı Durumunuzu Kontrol Edin

İnstagram yazışma oluşturulamadı hatası ile karşılaşan kullanıcılar çoğunlukla bu sorunun kendilerinden kaynaklı olacağını düşünmezler fakat çoğunlukla durum bunun aksini gösteriyor. Kullanıcılar internetleri kapalı veya olmadığı durumlarda bir kullanıcı ile yazışma başlatma isteği bulunduklarında sıklıkla bu hata ile karşılaşıyor.

İnternetiniz olmadığında instagram uygulaması açılabiliyor böyle bir durumda internetinizin olmadığını fark edemeyebilirsiniz fakat birine mesaj göndermek veya bir etkileşimde bulunabileceğini bir eylemde bulunursanız bu tarz instagram uyarıları ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer internet bağlantınızı kontrol etmediyseniz mutlaka kontrol edin internetinizde bir sorun yoksa instagram sunucularının çökmüş olma olasılığı yüksek olduğundan mutlaka instagramın resmi iletişim kanallarını kontrol edin.

Hesap Durumunuzu Kontrol Edin

İnstagram her geçen gün herkes tarafından yoğun olarak kullanılıyor ve her hesap arasında rekabet var böyle durumlarda hesapların birbirlerini şikayet etmesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyoruz. Hesapların şikayet etmeleri ile ilgili 2021 yılında instagram “hesap durumu” özelliği getirdi bu özellik ile hesabınızın şikayet edilme durumu ile ilgili bilgileri detaylı olarak incelemenizi sağlıyor.

İnstagram hesap durumunuzu öğrenerek hesabınızın instagram yazışma oluşturulamadı hatası neden aldığını daha iyi tespit edebilirsiniz. Hesap durumunuzu incelemek için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

  • İnstagrama giriş yapın.
  • Profil resminize tıklayın.
  • Sağ tarafta yer alan yatay çizgilere tıklayın.
  • Ayarlar bölümüne geçiş yapın.
  • Hesap bölümüne tıklayın.
  • Hesap durumuna tıklayın.
  • Karşınıza “Topluluk kurallarımıza uyduğunuz için teşekkürler” yazısı çıkıyorsa hesabınız ile ilgili bir sorun yok.

Uygulamayı Güncelleyin

İnstagram yazışma oluşturulamadı hatası yaşıyor olmanızın pek çok sebepleri arasında instagram uygulamanızın güncel olmaması yer alabilir. Güncel olmayan uygulamalar zaman içerisinde kullanıcıların karşılarına hata ve uyarılar çıkartabilir.

İnstagram yazışma oluşturulamadı hatası sorunundan kurtulmak istiyorsanız google play store veya apple store girip uygulamanın güncel olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve güncelleyin daha sonra kontrol edin.

Uygulamayı Silin ve Yeniden Kurun

Yukarıda yer alan internet kontrolü, sunucu kontrolü veya uygulama güncelleme gibi tüm yöntemleri denediniz ve hala instagram yazışma oluşturulamadı hatası ile karşılaşıyorsanız son bir çözüm olarak instagram uygulamasını silip yeniden yüklemek sorununuzu çözmede size yardımcı olabilir.

Eğer instagram yazışma oluşturulamadı hatası çözümü için yukarıda yer alan adımları okuyarak uğraşmak istemiyorsanız aşağıda yer alan videoyu inceleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Kaynak

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.