Web sitenizi arama motoruna optimize etmek istiyorsanız teknik seo yöntemlerini bilmeniz gerekmektedir. Teknik seo yöntemleri belli bir kontrol listesi doğrultusunda uygulanarak yapılmaktadır.

Hazırladığımız teknik seo rehberi yazımızda google ön sayfaya çıkabilmenizi sağlayacak olan yöntemler yer almaktadır. Bu yöntemleri doğru bir şekilde uyguladığınız sürece siteniz google da ön sayfalara çıkabilir ve arama sonuçlarında rakiplerinizle rekabet edebilirsiniz.

teknik-seo-nasil-yapilir-teknik-seo-rehberi-3
Teknik SEO Nedir? Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, web sitenin temel ihtiyaçlarına uygun bir şekilde optimize edilmesi demektir. Teknik seo çalışmasında temel ihtiyaçlar google kurallarında öncelik gerektirenler olarak belirlenmektedir.

Teknik seo çalışması yaparken öncelikli olarak site hızı, mobil uyumluluk, özgün içerik, site kod yapısı, site içi ve site dışı çalışmaları üzerinde durulmaktadır.

Teknik seo çalışması yapmak ne gibi faydalar sağlayabilir diye soruyor olabilirsiniz, teknik seo sitenizi google uygun bir şekilde ayarlamanızı sağlar aslında temel seo kriterlerine uygun bir altyapıya sahip olursunuz sitenizin ileride çıkartabileceği büyük sorunların önüne bu çalışmalar ile geçebilirsiniz.

Teknik seo çalışmasında iki amaç bulunmaktadır, google ve kullanıcıyı memnun etmek. Google ve kullanıcıyı memnun etmek için kullanıcı deneyimine uygun site tasarımına sahip olmak gerekiyor bu tasarıma sahip olmak için google önerdiği adımları uygulamak gerekiyor kullanıcı deneyimi diyince aklınıza bir kaç şey gelmemeli uzun bir çalışma gerektiriyor fakat doğru ve sabırlı bir seo çalışması sizi başarıya götürecektir.

teknik-seo-nasil-yapilir-teknik-seo-rehberi-5
Teknik SEO Nedir? Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik seo yapmak en fazla 1 saatinizi alacaktır. Teknik seo yapabilmek için sitenizi önce analiz etmeniz gerekiyor bu analizler doğrultusunda sitenizin eksiklerine uygun çalışmalar yürütebilirsiniz bu çalışmalar özgün olmalı bunun yanında çalışmalarınız asla google gözünde dikkat çekecek black hat seo çalışmalarıyla benzememeli çalışmalarınızın sıklığına dikkat etmelisiniz özellikle anahtar kelime kullanma, backlink, link inşaası gibi kritik seo detaylarında dikkatli olmalısınız.

Teknik seo çalışmasında önemli olan rakip analizidir. Rakiplerinizi ne kadar iyi analiz ederseniz uygulayacağınız teknik seo stratejisi bu analiz doğrultusunda belirlenecektir. Eğer rakipleriniz çok uzun makaleler yazıyor ise sizde buna uygun uzun kelimeli makaleler yazmalısınız. Rakiplerinizin bağlantı aldığı sayfaların kalitesi rakiplerinizin bağlantı aldığı backlinklerin sayfa değeri yüksek ise sizinde aynı sayfalardan veya farklı sayfalardan sektörel ve alaka düzeyi bulunan backlinkler elde etmeniz gerekiyor.

Web Site Hızı Arttırma

Bir sitenin 3 saniyeden kısa bir sürede çalışması her kullanıcı tarafından beklenir özellikle google tarafından bu oran çok önemlidir. Eğer siteniz çok geç açılıyorsa hemen çıkma oranıda artar google gözündeki değeride azalır çünkü sitede çok fazla kalmayan ziyaretçi sitenin değerinin düştüğünü sayfayı terk ederek sinyal vermektedir. Web site hızı arttırmak için site içerisinde ki görselleri ve kodları optimize etmeniz gerekmektedir.

 • Görselleri optimize edin.
 • Css ve js dosyalarını optimize edin.
 • Javascript yüklemesini optimize edin.
 • Görsellerin formatını webp formatına dönüştürün.
 • Güncel php sürümünü kullanın.

Canonical Etiketleri Kullanın

Teknik seo da canonical, web sitenizin içerisinde yer alan benzer içeriklerin kopya içerik olarak google tarafından işaretlenmemesi için canonical etiketini kullanmanız gerekmektedir. Canonical etiketi sayesinde sitenizin kopya muamelesi görmesinin önüne geçebilir ve benzersiz url yapılarına sahip sayfalarınızı googlebotlarına bildirebilirsiniz. Eğer çok dilli bir site kullanıyorsanız canonical etiketi kullanmamak gibi bir şansınız olamaz.

İlginizi Çekebilir: Canonical URL Nedir?

Hemen Çıkma Oranını Düşürün

Sitenize gelen ziyaretçiler sitenizden hemen çıkıyorsa bu hemen çıkma oranı olarak hesaplanmaktadır. Sitenizdeki ziyaretçiler siteyi hemen terk ediyor ise siteniz google arama sonuçlarında sıralama kaybedebilir hemen çıkma oranını düşürmenin tek yolu kullanıcılara uygun içerikler üretmek ve hızlı, mobil sayfalar yaratmaktan geçiyor. Teknik seo yöntemleri uygulayarak bunları gerçekleştirdiğinizde kullanıcı sayfanızı ziyaret ettiğinde gezinme sağlayabilir eğer site içi link inşası 3 adımda sayfayı gezinmeye müsait ise ziyaretçi sitenizde dolaşım yaratabilir.

Backlinkleri Kontrol Edin

Backlinkler, web sitenize diğer siteler tarafından verilen referans bağlantılardır. Backlinkler, seo açısından gerçekten çok önemli olabilir fakat her zaman aynı değeri görmezler. Sayfa değeri yüksek olan backlinkler elbette sitenizi ön sıralara çıkartmaktadır fakat sayfa değeri düşük backlinkler sitenize verilmişse google gözünde değeriniz düşebilir bununla birlikte bu dr puanı düşük backlinkleri illegal sitelerden geliyorsa sitenizin ceza alabilme olasığıda yüksektir. Dr puanı düşük backlinkleri google disvow aracı ile temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Backlink Analiz Aracı

 • Kaliteli Backlinkler Elde Edin.
 • Ücretli Backlinklerden Kaçının.
 • Sektörel Backlinkler Elde Edin.
 • Dofollow Backlinkler Elde Edin.
 • DR Puanı Yüksek Backlinkler Elde Edin.

Breadcrumb Yapısı Kullanın

Breadcrumb, ekmek kırıntısı veya sayfa yol işaretleyicisi olarak bilinmektedir. Breacrumb, teknik seo açısından iki faydası bulunmaktadır. Sitenizi ziyaret etmekte olan ziyaretçiler site içerisinde ki bir sayfada dolaşım yaparken nerede ve hangi sayfada olduklarını kolaylıkla anlayabilirler ve eski sayfalara hızlıca dönüş yapabilirler. Diğer önemli faydası ise siteyi taramaya gelen googlebotlar sitenizi tararken nerede olduklarını ve hangi yol doğrultusunda siteyi taradıklarını tespit edebilirler.

İlginizi Çekebilir: Breadcrumb Nedir

 • E-ticaret siteleri kullanmalı.
 • Sayfa Deneyimini Arttırır.
 • Googlebotlar siteyi daha kaliteli tarar.

Robots.txt Dosyası

Robots.txt dosyası sitenizi tarayan robotlara rehberlik etmektedir. Robots.txt dosyasında taranmasını istediğiniz veya istemediğiniz sayfaları eklemeniz gerekmektedir. Robots.txt dosyanız eğer sitenizin taranmasının öncelikli olduğu kısımları barındırmıyorsa ve noindex olarak işaretliyse bunu düzeltmeniz gerekiyor çünkü sitenizde ki taranması gereken sayfalar arama dizininde yer almadığı sürece rakiplerinizle mücadele edemezsiniz.

SSL Serifikası

Teknik seo için Ssl sertifikası, google güncellemeleri ile önemini arttırdı fakat sadece google için değil sitenizi ziyaret eden kullanıcılarında önem verdiği önemli bir ayrıntıdır ssl sertifikası. Kullanıcılar siteye ilk giriş yaptıklarında karşılarına ssl sertifikasının olmadığını bildiren “güvenli değil” uyarısı gelmekte ve siteyi hemen terketmektedirler. Siteniz gerçekten güvenilir bir site olsa bile ssl sertifikası yoksa çok fazla ziyaretçiyi elden kaçırabilir sıralama kaybına uğrayabilirsiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız “Realy simple ssl” eklentisi ile hızlıca ssl sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Hreflang Etiketleri

Uluslararası bir siteye sahipseniz hreflang etiketi sizin farklı dillerde ve farklı ülkelerde yayın yaptığınızı göstermesi için kullanılması gereken bir etikettir. Hreflang etiketleri sayesinde google yayın yaptığınız dilin ve ülkenin sinyalini verebilir o ülkelerin arama sonuçlarında içerikleriniz çıkabilir. Hreflang etiketi ve konum belirlemek gibi işlemleri google search console üzerinden yapabilirsiniz. Hreflang etiketi için eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız eklentileri kurarak kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Google yaptığı güncellemelerle mobil sayfalara daha çok önem vermeye başladı özellikle mobil uyumlu sayfalara sahip olan siteleri arama sonuçlarında ön sıralara çıkarttığı seo uzmanları tarafından kabul edilmektedir. Mobil uyumlu sayfalar, ziyaretçilerin mobil cihazlar kullanarak rahat bir şekilde dolaşım, etkileşim, dönüşüm yaratabilme imkanı sunması ile ölçülmektedir. Mobil uyumlu bir sayfalar sadece google için önemli değil ziyaretçiler içinde önemli kullanıcı deneyimlerine uygun mobil uyumlu bir sayfa tasarımı sitenize olan güveni arttırmaktadır.

Görsellerin, title ve alt yazılarını ekleyin.

Sitenize hazırladığınız içerikleri görsellerle doldurabilirsiniz veya sitenizin farklı alanlarında iletişim formları gibi alanlarda görseller kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu işlemlerin normal olduğu bir gerçek fakat gözden kaçan şey görsellerin de kendilerine ait başlıkları, altyazıları, açıklamaları bulunmaktadır. Bu görsellerin açıklamaları anlattıkları şeyi içermeleri gerekiyor eğer “yemek tarifleri” adlı bir yazıya kapak resimi ekliyorsanız resimin açıklaması “yemek-tarifleri” şeklinde olmalıdır.

Url Yapılarını Kontrol Edin

Sitenizde yer alan her içeriğin, sayfanın ve kategorinin kendilerine ait url yapıları bulunmaktadır gerek şart bu url yapılarının özgün ve seo uyumlu olması gerekmektedir. Seo uyumlu bir url yapısının temel özelliği zaten benzersiz olmasında saklı fakat bu benzersiz url yapısının yanında url kendine has google arama sonuçlarında gözükecek bir yapıya sahp olması gerekiyor eğer url yapılarınız aşağıdaki örnekteki gibi değilse url yapılarını optimize etmeniz gerekmektedir.

teknik-seo-nasil-yapilir-teknik-seo-rehberi-1

 • Küçük harfler ile yazın.
 • İngilizce karakterler kullanın.
 • Url yapısı içerisinde boşluk yada “-” işaretleri kullanılmaz.
 • Url yapısı uzun olmamalı.

Site Haritası Optimize Edin

Teknik seo için site haritaları, siteyi taramaya gelen googlebotların reberi, haritasıdır. Doğru bir site haritası googlebotları için siteyi tararken kolaylık sağlar bu tarama sonucunda sahip olduğunuz indexlenecek sayfalar arama dizininde hemen yerlerini alabilir. Site haritaları teknik seo açısından önemli çünkü sitenizi taramaya gelen googlebotları site haritalarına öncelik vermekte ve bu haritalar doğrultusunda siteyi taramaktadırlar.

Özgün İçerikler Üretin

Teknik seo çalışmasında, sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alabilmesi ve rakiplerinizle rekabet edebilmesi için özgün içeriklere sahip olmanız gerekiyor. Sitenizde birden fazla yazar yer alıyorsa veya yazılarınızı içerik üreticilerinden satın alıyorsanız makaleleri, kopya kontrollerinden geçirmeniz gerekmektedir. Kopya içerik kullanmanın cezası bulunmakta sitenin index cezası alabilmesi, telif haklarından dolayı şikayetten dolayı 14 gün yayın yasağının gelmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir.

 • Anahtar Kelimeli İçeikler Üretin.
 • 350-600 Kelime arasında içerikler üretin.
 • Akıcı ve bilgilendirici anlatım ile içerik üretin.

404 Sayfaları 301 Olarak Optimize Edin

404 Sayfaları, her web sitenin başına gelebilir fakat bu çözülemez bir durum değil. 404 sayfaları ile karşılaşan ziyaretçiler siteyi hemen terkedebilir bununla birlikte sitenin 404 hatası alması google açısından da olumsuz bir durum olarak karşılanmaktadır. 404 sayfalarını tespit ederek 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir.

HTTP Sayfalarını HTTPS Yönlendirin

Sitenizde http sayfaları olabilir ve bundan sizin haberiniz bile olmayabilir. Http sayfalarını analiz etmeniz gerekmekte ve bunları https sayfalarına doğru yönlendirmeniz gerekiyor bu optimizasyon işlemi sonucunda sitenizin güvenli değil olarak işaretlenen sayfaları güvenli sayfalara yönlendirilecektir.

Teknik SEO – Site İçi SEO

Teknik Seo On Page, çalışması yapmak için sitenizi baştan sona analiz etmeniz gerekiyor sitenizin iç kaynaklarının ne olduğunu durumunu bilmeniz gerekmektedir. Teknik seo on page seo analizi yapabilmek için “spider seo” aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde site haritaları, içerikler, kopya sayfalar gibi pek çok şeyi tespit edebilir optimize edebilirsiniz.

Teknik SEO – Site Dışı SEO

Teknik seo off page seo çalışmasında, site dışı seo çalışması yapmanız gerekmektedir. Site dışı seo çalışmasında ilk başta backlinkler akla gelmektedir.

Backlink çalışması yaparken yoğun bir şekilde backlinkler toplamayı asla önermiyoruz sektörünüzle alakalı backlinleri elde ederek google arama sayfalarında ön sıralara çıkmayı hedefleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda aktif olmanızda site dışı seo çalışması arasında yer almaktadır. Sosyal medya platformlarından sadece trafik elde etmeyi düşünmeyin marka bilinirliği ve marka güvenilirliiğine sahip olabilirsiniz.

Teknik SEO Organik Trafik Elde Etme Yolları

Teknik seo organik trafik elde etmenin yollarını arıyorsanız sitenizin site içi seo çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Site içi seo çalışmaları yaparken özgün ve belli bir süreklilik zarfında çalışmanız gerekiyor yapacağınız çalışmaların zaman aralığı çok sık olursa google tarafından spam işlevi görebilir.

Aşağıda yer alan teknik seo organik trafik elde etme yollarını uygularsanız sitenizin trafik oranında değişmeler yaşanabilir bunları zaman içerisinde güncellemeler doğrultusunda devam ederseniz başarılı bir teknik seo çalışması yapmış olursunuz.

 • Dikkat Çekici Başlıklar
 • Description, anahtar kelime içermeli
 • Rekabet düzeyi orta olan anahtar kelimeli içerikler
 • Site içi link inşaası
 • Site hızı
 • Mobil Uyumluluk.
 • Site Haritası
 • Robots.txt dosyası
 • Görsellere alt metin

Güncel Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik seo nasıl yapılır? sorusunu yukarıda cevapladıysak şimdi teknik seo kontrol listesi sizin teknik seo çalışmalarınızda rehberlik edecektir. Teknik seo listesinde ki adımları tek tek uygulayarak hızlı bir şekilde sitenizi arama motoruna optimize edebilir dönüşüm elde edebilirsiniz.

 1. Url ve ssl yapılandırmasını kontrol edin.
 2. Title ve meta tanımlarını kontrol edin.
 3. Sitemap.xml, robots.txt dosyasını optimize edin.
 4. Htaccess dosyalarını optimize edin.
 5. Mobil uyumlu sayfalara sahip olun.
 6. Kırık linkleri kontrol edin.
 7. 404 Sayfaları 301 yönlendirmesi yapın.
 8. İçerikler Headings etiketlerini optimize edin.
 9. Canonical etikletleri ekleyin.
 10. Yavaş yüklenen sayfaları topimize edin.
 11. Kullanıcı deneyimine uygun responsive sayfa oluşturun.

Teknik SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Analizi için kullanmanız gereken pek çok farklı seo analiz aracı bulunmaktadır. Bu analiz araçları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılıyor ücretsiz olarak kullanabileceğiniz screaming frog aracı 500 URL ye kadar sitenizde yer alan tüm sayfaları taramaktadır. Title, description, görsel gibi pek çok farklı site içi seo alanında optimizasyon yapmanız gereken alanlar ile ilgili data sahibi olabilirsiniz.

Site dışı seo alanında teknik seo analiz yapmak istiyorsanız size ücretli araçlar arasında yer alan semrush analiz aracını önerebilirim. Smrush ücretsiz olarak da kullanma imkanı sunmaktadır. Organik trafik, Organik anahtar kelime, Backlink ve rakip backlink analizi yaparak rakiplerinizi analiz edebilir kendi sitenizin kaliteli backlink sahibi olamsını sağlayabilirsiniz.

Bu iki analiz aracı dışında sitebulb, deep crawl, on crawl gibi oldukça etkili ve çok kullanılan seo analiz araçları da bulunmaktadır. SEO çalışmanız için bu analiz araçları neredeyse aynı performansı sunmaktadır kullanıcı ara yüzü farklılık göstermektedir.

Kaynaklar

Teknik Seo Nasıl Yapılır? Teknik Seo Rehberi 2021 adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar aşağıda yer almaktadır.

Web Site

seodefteri
Author