Spotify Blend Nedir? Nasıl Yapılır? Rehberi

İnternet ve teknolojinin gelişimi sanat ve müzik sektörününde büyümesini bunun sonucunda spotify uygulamasının günümüzde milyonlarca kullanıcı sahibi olmasını sağladı. Spotify uygulaması dijital müzik hizmeti veren bir platformdur bu platform içerisinde kullanıcılar yeni ve farklı kültürlerden müzikler keşfedebilir bununla birlikte yeni müzikleri spotify blend yapma ile keşfetme özelliği de bulunmaktadır çok sevilen bir özellik olan spotify başkasının çalma listesine şarkı ekleme ile müzik keşfetme özelliği her gün farklı ve yeni müziklerin keşfedilmesini sağlıyor hazırladığımız bu yazımızda spotify blend nedir? spotify blend yapma için nelere dikkat etmelisiniz bunları açıklayacağız.

Spotify Blend Nedir?

Spotify blend, kullanıcıların ortak müzik çalma listesi oluşturarak yeni müzikler keşfetmesini sağlayan bir özelliktir. Spotify blend yapma ile benzer müzikleri dinlediğiniz bir arkadaşınız ile ortak çalma listesi oluşturup yeni müzikler keşfetmenizi sağlar.

Spotify Blend Nedir?
Spotify Blend Nedir?

Spotify blend yapma özelliğinin tercih edilmesinin sebebi ortak olarak seçilen müzik listesinin her gün farklı müziklerle güncellenmesi bunun yanında yeni müzikler keşfederek müzik zevkinizi arttırmanızı sağlıyor.

Spotify blend yapma özelliğini kullananlar kullanıcıların profil resmini ve kullanıcı adlarını görüntüleyebiliyorlar bununla birlikte spotify ortak dinleme özelliği ile buraya farklı kullanıcıları da ekleyebilir bu kullanıcılar da spotify başkasının çalma listesine şarkı ekleme özelliğinden faydalanarak kendi müzik zevklerinden şarkıları listeye ekleyerek listeyi güncelleyebilir.

7 Adımda Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Spotify uygulamasında kullanıcıların spotify ortak çalma listesi yapma özelliği ile yeni müzikler keşfedebilmesi ve her gün güncellenen müzik listesi ile daha iyi bir müzik zevki sahibi olabiliyorlar bu özelliği kullanabilmek için spotify blend yapmanız gerekiyor aşağıda yer alan spotify blend yapma adımlarını inceleyerek spotify ortak çalma listesi oluşturabilirsiniz.

 • Spotifya Giriş Yapın
 • Ara sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza “Senin İçin Hazırlandı” seçeneğine tıklayın.
 • “Spotify Blend Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra “Devam Et” seçeneğine tıklayın.
 • Çalma listesine arkadaşınızı davet edin.
 • İstek kabul edildiğinde çalma listesi oluşturulacaktır.

Spotify Blend Listesine Yeni Kişiler Nasıl Eklenir?

Spotify blend yapma özelliği ile ortak olarak oluşturduğunuz çalma listesine yeni müziklerin daha fazla eklenmesi veya farklı müziklerin keşfedilmesini sağlayabilmek için yeni kişileri ekleyebilirsiniz aşağıda yer alan adımları uygulayarak spotify blend listesine yeni kişileri ekleyebilirisiniz.

 • Spotifya giriş yapın.
 • “Kitaplığın” sekmesinden blend çalma listesine tıklayın.
 • Çalma listesinde yer alan kişi simgesine tıklayın.
 • Daha sonra daha fazla üye davet et için tıklayın.
 • Blend bağlantınızı ve eklemek istediğiniz arkadaşınıza davet gönderin. Davet kabul edildiğinde işlem gerçekleşmiş olacak.

Spotify Blend Nasıl Silinir?

Spotify blend yapma özelliği ile müzik zevkinizin benzediği veya farklı müzikler keşfedebileceğiniz arkadaşlarınızla birlikte spotify ortak çalma listesi oluşturma ile yeni müzikler keşfedebilirsiniz fakat bu özelliği silmeniz gerektiği zaman spotify blend nasıl silinir bilmiyorsanız aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

 • Spotifya girin.
 • Spotify blend sayfasına geçin.
 • Spotify ortak çalma listesine tıklayın.
 • Üç nokta simgelerine tıklayın.
 • Karşınıza “Blendden Ayrıl” seçeneğine tıklayın.

Spotify Blend Neye Göre Belirlenir?

Spotify blend, iki kullanıcının müzik zevkini birleştirerek ortak bir çalma listesi oluşturan bir özelliktir. Spotify blend kullanıcıların sürekli olarak değişen veya keşfedilen müzik zevklerini iki kullanıcıya her gün güncelleyerek keşfetmelerini sağlar.

Spotify blend, iki kullanıcının müzik zevkine göre müzik oluştururken aktif olarak dinlenen müziklerden yola çıkar zaman içerisinde bir kullanıcının keşfettiği yeni müzikler diğer kullanıcıyla olan ortak çalma listesine de ekleneceğinden diğer kullanıcının da yeni müzikleri keşfetmesini sağlayabilir.

Spotify Blend Yenilenmiyor Neden?

Spotify blend yenilenmemesi kullanıcıların çok sık olarak karşılaştığı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor bu sorunun en sık karşılaşılan sebebi kullanıcılardan birinin uygulamayı daha az kullanması olabilir bununla birlikte spotify blend uygulamasının algoritma tarafında yaşanabilecek sorunlardan da kaynaklanabilir.

Spotify blend yenilenmiyor sorunu ile karşılaştığınız da öncelikle müzik listesi oluşturduğunuz arkadaşın müzik dinleyip dinlemediğini kontrol edin daha sonra uygulamayı kapatıp yeniden açın eğer buda sonuç vermezse yeniden spotify blend yapma listesi oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Spotify Blend Şarkı Gizleme Nasıl Yapılır?

Spotify blend şarkı gizleme özelliği ile arkadaşınız ile oluşturduğunuz ortak şarkı çalma listesinde bazı müziklerin önerilere eklenmesinin önüne geçebilirsiniz bu özellik oluşturduğunuz çalma listesinde yer almayacak veya buna benzer şarkılarında arkadaşınıza önerilmesinin önüne geçeceksiniz aşağıda yer alan adımlarla birlikte spotify blend şarkı gizleme yapabilirsiniz.

 1. Kitaplığınıza giriş yapın.
 2. Çalma listesine tıklayın.
 3. Gizlemek istediğiniz şarkıları işaretleyin.

Spotify Blend Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spotify blend yapma özelliği ile arkadaşınızla birlikte oluşturduğunuz bir çalma listesinde birbirinizin müzik zevklerini keşfedebilir hergün yeni şarkı önerileriyle birlikte yeni şarkıları dinleyebilirsiniz fakat bu özelliği kullanmadan önce mutlaka bilmeniz gereken bazı bilgiler bulunuyor.

 • Çalma listesine en fazla 10 arkadaş ekleyebilirsiniz.
 • Çalma listesi oluşturduğunuz da profil resmi ve kullanıcı adınız görüntülenebilir.
 • Çalma listeniz oluşturulduğunda siz gizlemediğiniz müddetçe tüm şarkılar önerilerde yer alır.
 • Spotify blend yapma özelliği sanatçılarla birlikte ortak çalma özelliği oluşturması her sanatçı için geçerli değildir.

Kaynak

Spotify Ortak Çalma Listesi

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.