En İyi İnstagram İçerik Fikirleri 2023

İnstagramda içerik üretirken hedef kitlenizin ilgisini çekecek farklı içerikler üretmek oldukça önemlidir instagram içerik fikirleri bulmak bazen zor olabilir fakat hedef kitlenize uygun instagram içerik fikirleri bulmak hesabınızın büyümesine ve etkileşimde sürekli artış yaşamanızda faydalı olabilir.

İnstagram hesabınızı büyütebilmek için farklı içerikler paylaşmak oldukça önemlidir özellikle bu içerikler hedef kitleniz tarafından beğenildiğinde ve farklı platformlara veya kişilere ulaştırıldığında viral olmasına yol açmaktadır.  Aşağıda instagram içerik fikirleri listesini hazırladık bu listede kendi hesabınız ile uyumlu ve etkileşim arttırmasına yardımcı olabilecek instagram içerik fikirleri deneyebilirsiniz.

instagram-icerik-fikirleri-2
İnstagram İçerik Fikirleri

İnstagramda Yarışmalar Düzenleyin

İnstagramda en çok etkileşim getiren içerik formatları arasında yarışma düzenlemek oldukça sevilen bir içerik formatıdır. Yarışmalar düzenleyerek kullanıcılardan etkileşim elde etmek oldukça kolaydır özellikle bir yarışma sonucunda vereceğiniz ödül yarışmanın daha fazla kişi tarafından katılım sağlamasını sağlar.

İnstagram İçerik Fikirleri için Yarışmalar

 • Cümle tamamlama yarışması çoğunlukla story, reels ve post olarak kullanıcıları sunulmaktadır. Hesap tarafından bir cümle verilir ve cümlenin kullanıcı tarafından tamamlanması istenmektedir bu durumlarda genellikle doğru tamamlanma sonucunda ödül olduğundan daha fazla kullanıcının yarışmaya katıldığı gözlemlenmektedir. Cümleme tamamlama sırasında yazılan yorumlar komik durumların ortaya çıkmasını sağladığından eğlenceli bir içerik formatı olmaktadır.
 • Doğru Yanlış: Kullanıcılara bir bilginin doğru olup olmadığı sorulmaktadır. Bilginin doğru veya yanlış olup olmadığını yorumlarda belirtilmesi veya düzeltilmesini isteyebilirsiniz kullanıcıların yapacağı yorumlar etkileşim olarak geri dönecektir.
 • Soru cevap içerikleri genellikle kullanıcıların ilgisini çektiği konular hakkında bir soru sorularak oluşturulur bu soru karşılığında kullanıcıların fikirlerinin yorumlarda belirtilmesi istenmektedir. Kullanıcılar fikirlerini yorumlarda belirterek etkileşim elde edilir.

Yarışma Türleri 

 • Cümle Tamamlama
 • Doğru Yanlış
 • Soru Cevap
 • Tahmin
 • Ödül

Özel Günler için İçerik Üretin

Înstagram içerik fikirleri arasında belkide en kolay ve en hızlı etkileşim arttırılmasını sağlayan içerik formatı özel günler için tasarlanan içeriklerdir. Özel günler için hazırlanan güzel ve benzersiz tasarımlar beğeni ve yorum elde etmek için en kolay yöntemdir özellikle hazırlanmış reels formatındaki içerikler viral olma olasılığı taşıdığından çok fazla izlenme ve paylaşım elde edilmesini sağlamaktadır.

Milli ve dini bayramlar en çok özel içeriklerin üretildiği günler arasında ilk sırada yer almaktadır bununla birlikte sevgililer günü, anneler günü, öğretmenler günü ve babalar günü gibi özel günlerde kaliteli ve özenle tasarlanmış içeriklerin üretildiği günlerdir.

instagram-icerik-fikirleri-1
İnstagram İçerik Fikirleri

Özel günlerde üreteceğiniz içeriklerin çok daha fazla hedef kitleye ulaşabilmesini sağlayabilmek için hastagh kullanmak oldukça önemlidir hedef kitleniz tarafından kullanılan etiketleri içeriklerinize eklerseniz onların karşısına çıkma ihtimalinizi arttırmış olursunuz instagram içerik fikirleri arıyorsanız listemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır? İçerikleri Üretin

Etkileim arttırıcak ve takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız instagram içerik fikirleri arasında en çok kullanılan nasıl yapılır içerikleri üretilebilir. Nasıl yapılır gibi içerikler bilgi verici ve basit olduklarından kaydedilme, paylaşılma ve beğeni alabilme oranı oldukça yüksektir.

İçerik Formatları

 • Nasıl Yapılır?
 • Hangi Araçlar Kullanılır?
 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram içerik fikirleri arasında en çok kullanılan içerik formatı olmasının sebebi reels olarak paylaşılmasıdır. Reels içerikler çok fazla görüntüleme almasından dolayı hızlı bir şekilde viral olmayı kolaylaştırmaktadır. Reels olarak paylaşılan içerikler beğeni ve paylaşma oranları yüksektir içeriğinizin çok fazla beğeni almasını istiyorsanız popüler konular hakkında bilgiler sunmaya çalışın.

Kültürel İçerikler Üretin

Kültürel içerikler instagram içerik fikirleri arasında en çok kullanılan içerikler arasında yer almaktadır. İnstagram içerik fikirleri arasında yer alan kültürel içerikler üretmek pek çok kişisel veya marka hesapları tarafından yapılmaktadır. Burada genel kültürel içerik olarak çoğunlukla bilgi içeren içerikler paylaşılmaktadır. Bilgi içeren içerikler dinsel, kültürel ve günlük bilgiler içermektedir buradaki bilgiler çoğunlukla az bilinen bilgiler olduğunda kaydedilme, beğenilme ve paylaşılma oranları oldukça yüksektir.

 • Bilgi Paylaşın
 • Öneriler Paylaşın
 • Tavsiyeler Verin

Canlı Yayınlar Düzenleyin

Kişisel hesaplar ve markalar kullanıcılarına anlık olarak ulaşabilmek ve ilgilerini çekebilmek için canlı yayınlar düzenlemektedir. Canlı yayın düzenlemek kullanıcıların ilgisini çeker çünkü canlı yayınlara anlık olarak katılan seyirciler hesap ile soru cevap gibi etkinliklerde bulunabilir bununla birlikte canlı yayınlar bittikten sonra IGTV içerisine eklenerek tekrardan izlenebilmektedir.

Canlı Yayın Formatları

 • Soru-Cevap Yayınları
 • Konuklu Canlı Yayınlar
 • Kişisel deneyimler veya sohbet için canlı yayınlar

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Çekilişler Düzenleyin

Bir çok sosyal medya platformunda olduğu gibi instagram platformundada çekilişler kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmektedir. İnstagram içerik fikirleri arasında yer alan çekilişler verilecek hediyeye göre çok fazla beğeni ve paylaşım elde ettirmektedir.

E-ticaret markaları ve kişisel hesaplar tarafından düzenlenen çekilişlerde çoğunlukla kaydedilme ve paylaşım oranlarında artmalar görülmektedir çünkü çekilişlerde istenen kullanıcılardan paylaşım, beğeni, yorum, kaydetme gibi etkileşim yaratabilecek eylemlerdir burada kullanıcıların bunları yapabilmesini en çok çekiliş sonucunda elde edilecek ödül belirlemektedir.

Kullanıcılardan Şunlar İstenebilir

 • Sayfayı Takip Edin
 • Yoruma Arkadaşınızı Etkitetleyin.
 • Beğenin ve Kaydedin.

İnstagramda çekiliş düzenleyebilmek için yasalara uygun olarak davranmak zorundasınız. Milli piyango tarafından izin alarak instagram platformunda çekilişler düzenlemeniz gerekmektedir.

Kaynak

 

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.