Adobe İllustrator Programı

Tasarımcılar tarafından en çok kullanılan programları üreten ünlü adobe firmasının photoshop programından sonra en çok kullanılan programı olan adobe illustrator programı nedir? bu program ne işe yarar? adobe illustrator sistem gereksinimleri nelerdir? bunları merak ediyorsanız hazırladığımız yazımızda her şeyi bulabilirsiniz.

Adobe İllustrator Nedir?

Adobe Illustrator, Profesyonel çizimler, tasarımlar ve illüstrasyonlar yaratmayı sağlayan dünyanın en çok kullanılan tasarım programıdır. Adobe Illustrator programı, windows ve MacOs işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Illustrator programı ilk olarak 1987 yılında kullanıcıyla buluşmuştur. Adobe yazılımcıları bu programı kullanıcıların isteklerine ve kolay kullanım ihtiyaçlarına göre güncelleyerek geliştirmektedir. Dünyanın en çok kullanılan tasarım ve çizim programıdır.

Illustrator programı günümüzde genellikle tasarımcılar tarafından yoğun ilgi duyulmaktadır. Çünkü tasarımcılara odaklı bir şekilde tasarlama imkanı sunan arayüzü ve kullanıcı deneyimine uygun tasarlanmış bir program olması pek çok grafik tasarımcı ve reklam ajansları için önemli bir tasarım programı olmasını sağlıyor.

Illustrator programı, markalar veya ünlüler için logo, verileri görselleştirmek için grafikler veya sanatçılar için çizim yapabilmek gibi pek çok imkanı sağlamaktadır. Fotoğrafçılar tarafından da kullanılan bu program dijital fotoğrafların bilgisayara aktarılmasıyla üzerlerinde düzenleme yapılabilmesine imkan tanımaktadır.

Bu programı günümüzde herkesin ilgiyle öğrenme ve kullanmasında etkileyen en önemli sebepler sosyal medya ve kripto paralar olarak gösterilebilir. Çünkü sosyal medya hesaplar blog sahipleri ve büyük şirketler tarafından özel tasarımlı paylaşımların olması ihtiyacını doğurdu bu program hem bu tasarımları hem de logo, kartvizt, kartpostal, antet kağıdı gibi aklınıza gelecek pek çok şeyi düzenleme ve yaratma imkanı sunuyor. Diğer önemli sebep olan kripto paralar ise NFT olarak adlandırılan görsellerin kripto paralar ile satılmasıyla alakalı. NFT Satabilmek için pek çok tasarımcı bu programı tercih ederek sanatsal çalışmalar yapmakta ve burada oluşturdukları çalışmaları NFT satış sitelerinde sergilemekte bunlardan kripto para ile gelir elde etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Twitter Kodları

Adobe İllustrator Nasıl İndirilir?

Aobe, indirmenin birden farklı yöntemi var fakat en güvenilir ve en kaliteli şekilde verim alabilmek için lisanslı bir ürünü tercih etmenizi öneriyoruz. illustrator indirebimek için adobe web sitesini ziyaret edip ücretsiz 7 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Adobe İllustrator Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Adobe Illustrator Sistem Gereksinimleri Listesi

İşlemci: Çok çekirdekli Intel işlemci (64 bit desteği ile birlikte) veya AMD Athlon 64 işlemci

RAM: 8 GB RAM (16 GB önerilir)

İşletim Sistemi

 • Windows 10 (64 bit) sürümleri V1809, V1903, V1909 ve V2004.
 • Windows Server sürümleri V1607 (2017) ve V1809 (2019).
 • Not: Windows 10’un 1507, 1511, 1607, 1703, 1709 ve 1803 sürümlerini destekleyebilmektedir.

Monitör çözünürlüğü ve özellikleri

 • 1024 x 768 ekran (1920 x 1080 önerilir)
 • Illustrator’daki Dokunmatik olarak kullanabilmek için Windows 10 ile çalışan dokunmatik ekrana sahip bir tablet yada ekranınız olması önerilir.

GPU:

 • OpenGL 4.x
 • İsteğe Bağlı: GPU performanslı bir şekilde kullanmak istiyorsanız windows bilgisayarınız da 1 GB VRAM (4 GB önerilmektedir) olması ve bilgisayarınızın OpenGL 4.0 sürümünü veya sonrasını desteklemesi gerekir.

Desteklediği Dosya Kaydetme Formatları Nelerdir?

 • PDF
 • SVG
 • JPG
 • PNG
 • WMF
 • EPS

İlginizi Çekebilir: İnstagram Kodları