En İyi Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri 2023

İnternetin gelişmesiyle dijital pazarlama stratejileri her geçen gün gelişmekte ve yenileri ortaya çıkmaktadır bunlar arasında sosyal medya pazarlama stratejileri markalar için vazgeçilmezdir çünkü internetin kullanım oranının her geçen gün artması markaların hedef kitlelerine ulaşabilmesi için sosyal medya platformlarında yer alabilmesi ve buralarda yeni stratejiler uygulaması gerekmektedir.

sosyal-medya-pazarlama-stratejileri-3
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nedir?

Sosyal medya pazarlama, markaların hedef kitlelerinin bulunduğu sosyal medya platformlarında onlara ulaşabilmek ürünlerini tanıtarak dönüşüm elde edebilmek için yaptıkları sosyal medya pazarlama stratejisidir.

sosyal-medya-pazarlama-stratejileri-2
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle sosyal medya platformlarına sadece bilgisayarlardan değil telefonlardan da ulaşılabilmesi kolaylaştı bunun sonucunda telefonda sosyal medya kullanım oranlarının arttığı gözlemlenmektedir. Sosyal medyada zaman geçiren kullanıcılar markalar için hedef kitle haline geldi bunun sonucunda dijital pazarlama sektöründe yeni bir kanal daha açılmış oldu.

Dijital pazarlama sektörü içerisinde internet ve sosyal medya pazarlama stratejileri dışında pek çok farklı pazarlama tekniği ve stratejisi bulunmaktadır. Bu pazarlama teknikleri internette bulunan platformlara göre farklılık göstermektedir fakat bu platformlardan en değerli her zaman en çok kullanılan sosyal medya platformları olarak karşımıza çıkmaktadır çünkü bir markanın hedef kitlesine ulaşabilmesinin en kolay ve en etkili yöntemidir.

sosyal-medya-pazarlama-stratejileri-1
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

1. Hedef Kitlenizi Analiz Edin

İnternetin ve teknolojinin gelişmesi mobil cihazlarda internetin kullanılmasının önünü açtı bunun sonucunda markaların pazarlama stratejileri sosyal medya platformlarına kaydı çünkü insanların büyük bir çoğunluğu bu platformlarda zaman geçirmekte onlara ulaşabilmenin kolay yolu bu platformlarda yer alabilmek ve onlara uygun pazarlama stratejileri oluşturmaktadır.

Facebook, twitter ve instagram gibi farklı platformlarda yer almalısınız bu platformlara girdiğinizde hedef kitlenizi analiz edebilmek onları bulabilmek için rakiplerinizin hesaplarını inceleyin hedef kitlenizi en kolay böyle bulabilir onları inceleyebilirsiniz.

Hedef kitlenizi bulduktan sonra onlara uygun şekilde profilinizi ve paylaşımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Paylaşım yapacağınız saatleri kitlenizin aktif olduğu saatlerde ayarlamalısınız ilgi çekici içerikler paylaşarak beğeni ve takipçi kazanabilir bununla birlikte yeni kitleler edinebilirsiniz.

 • İnstagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr, Tiktok platformlarında hesap açın.
 • Sosyal medya platformlarında hedef kitlenizi analiz edin.
 • İçeriklerinizi ve ürünlerinizi hedef kitlenize reklam veya organik yöntemlerle ulaştırın.

2. Gerçekçi Hedeflere Odaklanın

Sosyal medya platformunda yer alabilmek markalar için oldukça önemlidir fakat bu platformlar içerisinde yer alırken hedefinizin ne olduğuna dikkat edin çünkü hesabınızı bu hedef doğrultusunda büyüteceksiniz eğer hedef kitlenizden sadece takipçi ve beğeni elde etmek için yararlanacaksanız buna uygun stratejiler oluşturmalısınız yada hedef kitlenizden e-ticaret siteniz üzerinden dönüşüm elde etmek içinde farklı stratejiler oluşturmanız gerekir.

 • Gerçekçi hedefler koyun.
 • Elde ettiğiniz sonuçların ölçülebilir olmasına dikkat edin.
 • Elde edebileceğiniz sonuçları hedefleyin.
 • Uzun vadeli kalıcı hedefler belirleyin.

Hedeflerinize ulaşabilmek için gerçekçi olmaya çalışın hedef kitleniz ile hedeflerinizin uyumlu olmasına dikkat edin rakiplerinizle rekabet edebileceğiniz hedeflerinizin olması hedeflerinizin gerçekçi ve somut olmasını sağlayabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Strateji Hedefleri Nelerdir?

 • Trafik Arttırmak.
 • Marka Bilinirliği Arttırmak.
 • Yeni Hedef Kitleler Edinmek.
 • Ürünleri Tanıtmak.
 • Dönüşüm Elde Etmek.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

 1. İnstagram paylaşım Saatleri
 2. Netflix Kodları
 3. Twitter Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?
 4. Pazarlama İlkeleri
 5. Performans Pazarlama Nedir

3. Metriklerinizi Takip Edin

Sosyal medya platformlarında pazarlama stratejilerinin başarıya ulaşıp olmadığını belirlemenin en kolay yöntemi metrikleri takip etmektedir yani elde ettiğiniz hedeflerin verilerini değerlendirmek.

Metrikler sosyal medya platformu hesabından veya web sitenizden ölçebilirsiniz bu metrikler sizin hedef koyduğunuz başarıya göre değişmektedir hedeflediğiniz metrikleri aylık olarak veya haftalık olarak mutlaka analiz edin.

Markalar için metrikler değişmektedir fakat e-ticaret ve kişisel hesapların ortak metrikleri bulunabilir aşağıda her sosyal medya hesabının mutlaka takip etmesi gereken metriklerin listesini hazırladık.

 • Sosyal medyadan elde edilen web site trafiği
 • Profil ve gönderilerin erişimi
 • Gönderilerin elde ettiği beğeni, yorum ve erişim
 • Hedef kitle hakkında veriler.
 • Hedef kitleden geri gelen görüş ve yorumlar.

4. Sosyal Medya Platformunu Analiz Edin

Sosyal medya pazarlama stratejileri arasında en önemlisi bulunduğunuz sosyal medya platformunun neye yönelik olduğu bu platformda hedef kitlenizin olup olmadığına mutlaka dikkat edin.

Popüler sosyal medya platformları her yaş grubuna cinsiyete ve konuma göre popülerliği değişmektedir bu yüzden her sosyal medya platformu içerisinde aynı hedef ve pazarlama stratejileri uygulanamaz.

Sosyal medya platformu seçerken kendi markanızında bu platform ile uyumlu olup olmadığına dikkat edin her platform e ticaret sitelerinin yer alabilmesi için uygun olmayabilir bu yüzden platformların amaçlarına dikkat edin.

Bulunduğunuz sosyal medya platformu içerisinde sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik.

 • Hedef kitle bu platformda aktif mi?
 • Markanız bu platform içerisinde ürün veya içerik paylaşabilir mi?
 • Bulunduğunuz platform içerisinde hedef kilenize ulaşabilir misiniz?
 • Bulunduğunuz sosyal medya platformunda reklam yapabilir misiniz?
 • Rakipleriniz bu platform içerisinde ne kadar yatırım ve efor sarf ediyor.

5. Sosyal Medya Yönetimi Araçları Kullanın

Sosyal medya hesaplarını yönetirken profesyonel olmalı ve doğru zamanda doğru paylaşımları yapmanız gerekiyor tabi markanızın birden fazla sosyal medya hesabı olacağını hesaba katarsak bunların hepsini aynı anda yapmak oldukça zor olabilir.

Tüm sosyal medya hesaplarını tek seferde yönetebilmek için sosyal medya yönetimi araçlarını kullanabilirsiniz bu araçları kullanmak boşa zaman harcamanızın önüne geçer ve doğru zamanda paylaşımlar planlayıp aynı anda pek çok platformu tek bir yerden kontrol edebilmenizi sağlayabilir.

Sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturduktan sonra kullanabileceğiniz en iyi sosyal medya yönetim araçlarını aşağıda listeledik.

 1. Hootsuite
 2. Buffer
 3. Sprout Social
 4. eClincher
 5. Sendible

6. Kaliteli İçerikler Üretin

Sosyal medya pazarlama stratejileri başarılı olabilmesini sağlayan en önemli şey kaliteli içeriktir. Sosyal medya pazarlama stratejileri için kaliteli içerikler üretmek hedef kitle edinmek ve hedef kitleden dönüşüm sağlayabilir.

Sosyal medya pazarlama stratejileri için içerik oluştururken içeriklerinizin hedef kitlenin beklentileri ile uyumlu olup olmamasına mutlaka dikkat edin bu hedeflerin kitlenin beklentisi ile uyumlu olması size etkileşim olarak geri dönecektir.

Sosyal medya pazarlama stratejileri için içerik üretirken mutlaka ilgi çekici viral içerikler üretin bu içeriklerin ilgi çekici olması yeni hedef kitleler edinebilmek ve marka bilinirliğinin artmasını da sağlamaktadır.

 • Nedir? Nasıl Yapılır? Formatında içerikler üretin.
 • Ürünleriniz ile ilgili içerikler üretin.
 • Ürünlerinizi tanıtan “En İyi” listeleri yapın.
 • Yarışma, çekiliş gibi etkinlikler yapın.
 • Ürünlerinizin satışını arttırmak için kampanyalar yapın.

7. Rakiplerinizi Analiz Edin

Sosyal medya pazarlama stratejileri için en önemli şey rakiplerinizi analiz etmektir. Rakipleriniz sizin sosyal medya pazarlama stratejileri için uygulayacağınız yöntemin ne olacağına karar verebilmek için en önemli ipucudur. Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini analiz ederek hesabınız buna uygun bir şekilde optimize etmeniz gerekmektedir.

8. Kendinizi Analiz ve Optimize Edin.

Yukarıda yer alan maddeler sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmak için size yardımcı olabilir fakat hedeflerinize ulaşırken zaman zaman kendinizi analiz etmeniz gerekmektedir.

Kendinizi analiz etmek size başarısız olduğunuz alanlarda optimize edebilmenizi sağlayabilir bunlar içerikleriniz, hedef kitlenizi bulmak, reklam yapmak veya bulunduğunuz platformlarda önemlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sosyal medya pazarlama stratejileri oluştururken oluşturduğunuz stratejiden elde ettiğiniz sonuçlardaki metrikleri analiz edin bu metriklerde elde edilen veriler istediklerinizle uyuşmuyorsa içeriklerinizi veya hesabınızı mutlaka optimize edin.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Avantajları

Sosyal medya pazarlama stratejileri pek çok avantajı bulunmaktadır gelişen teknoloji ve internet hayatımızın her alanında bulunması markaların bu platformlarda yer alabilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir neden sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmanız gerektiğini aşağıda ki avantajlarına bakarak inceleybilirsiniz.

 1. Marka bilinirliği
 2. Dönüşüm elde edebilirsiniz.
 3. Hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
 4. Ulusal ve uluslarası tanınırlık elde edebilirsiniz.
 5. Web sitenize trafik çekebilirsiniz.
 6. Yeni hedef kitlelere ulaşarak bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama stratejileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıda bıraktığımız video size sosyal medya pazarlama stratejileri arasında en çok kullanılan popüler platformlarda uygulamanız gereken sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmada yardımcı olabilir.

Kaynak

 1. Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?
 2. İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
 3. Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.