En İyi Ücretsiz Canlı Yayın Uygulamaları 2023

İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle canlı yayın uygulamaları ve canlı yayın siteleri artık hayatımızın her anında kullanılmaya başlandı canlı yayın programları her geçen gün popülerliğinin artmasının en önemli sebebi canlı yayın yaparak para kazandıran uygulamalar olmasıdır.

Canlı yayın yaparak para kazanabileceğiniz canlı yayın siteleri ve canlı yayın uygulamaları ararken en iyi canlı yayın platformu hangisidir diye seçim yapmanızı ve karşılaştırmanızı kolaylaştıracak canlı yayın uygulamaları 2023 listesini sizler için hazırladık aşağıda özelliklerine göre seçebileceğiniz canlı yayın siteleri inceleyebilirsiniz.

canli-yayin-uygulamalari-1
Canlı Yayın Programları 2023

En İyi Canlı Yayın Uygulamaları 2023

Sosyal medya uygulamalarının her geçen gün kullanıcı kazanması ve kullanıcıların isteklerine göre şekillenmesiyle birlikte artık her sosyal medya uygulamasında canlı yayın yapmak oldukça yaygınlaşmaya başladı özellikle canlı yayın yaparak para kazandıran uygulama daha çok tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Marka ve kişisel blogların canlı yayın yapması oldukça önemli çünkü canlı yayın uygulamaları olan canlı yayın platformları yayıncı ve kullanıcı arasında bir iletişimi sağlayarak yayıncının gelir elde etmesini ve yayıncının hedef kitlesi ile etkileşiminin yanında yeni kitlelerle etkileşim elde etmesini sağlamaktadır. Aşağıda en iyi canlı yayın uygulamaları listesini inceleyebilirsiniz.

1. Twitch

Twich, canlı yayıncılar tarafından en çok tercih edilen canlı yayın platformları arasında yer almaktadır. Twich platformunun canlı yayın uygulamaları arasında en çok tercih edilmesinin sebebi genç hedef kitlesine en çok sahip olan canlı yayın platformu olması ve bunun yanında oyun, siyaset, gündem, habercilik gibi pek çok konu ile alakalı yayıncıların burada canlı yayın yapmasını sağlamasıdır.

Oyun oynayarak yayın yapan kullanıcıların twitch canlı yayın uygulamaları tercih etmesindeki diğer önemli sebep yayın sırasında izleyicileri ile sohbet edebilir mesajlaşarak iletişime geçebilir canlı yayın sırasında yayıncı tarafından bağış alabilmesi twitch platformunu en çok tercih edilen canlı yayın programları arasına sokmaktadır.

Twitch platformunu en çok tercih edilen canlı yayın programları arasına sokan diğer önemli özelliği ise kullanıcı deneyimidir yeni kayıt olmuş yayıncı veya izleyici platformu kullanmakta zorluk çekmeden canlı yayın açabilir veya izleyebilmektedir. Bununla birlikte twitch platformu cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanılarak da canlı yayın açabilme imkanı sunmaktadır.

Twitch Platformunda Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

 • Twitche giriş yapın sağ üst köşede bulunan profile tıklayın.
 • Daha sonra “Canlı Yayın” bölümüne tıklayın.
 • Daha sonra açacağınız canlı yayının kategorisini seçerek canlı yayına başlayabilirsiniz.

2. Discord

Canlı yayın uygulamaları arasında adını sıklıkla duyuran ve herkes tarafından çok fazla tercih edilen discord uygulaması genç kitleler tarafından oyun oynarken canlı yayın yapmak için kullanılmaktadır.

Discord uygulaması diğer canlı yayın uygulamaları dan farklı olarak bu platformda kendinize özel sunucu ve özel kanallar yaratabiliyorsunuz.

Canlı yayın uygulamalarıa rasında discord diğer canlı yayın siteleri ile kıyaslandığında kişisel olarak daha özelleştirilebilir olmasıdır. Canlı yayın uygulamaları gibi olmadığında burada yapacağınız yayın yada sunucu size özel olarak kalmaktadır.

3. Facebook Live

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan facebook sahip olduğu büyük kitle ve günlük kullanıcı sayısının çok fazla olması sebebiyle canlı yayın yapanların en çok tercih ettiği canlı yayın uygulamaları arasında yer almaktadır.

Facebook live, canlı yayın siteleri arasında çok tercih ediliyor bunun en önemli sebebi çok eski bir sosyal medya platformu olmasının yanında kaliteli bir canlı yayın kalitesinin yanında kesintisiz canlı yayın yapma imkanı sunmasıdır. Canlı yayın programları arasında yer alan facebookun telefon tablet ve bilgisayardan da canlı yayın açılabilmesi bu platformu değerli yapan özellikler arasında yer alıyor.

Facebookda Canlı Yayın Nasıl Açılır?

 • Facebooku açın sol tarafta bulunan “kamera” sembolüne gidin.
 • Uygulamayı sağ tarafa kaydırarak “Canlı Yayın” simgesini işaretleyin.
 • Daha sonra canlı yayın açmadan önce canlı yayınızla alakalı açıklamalar yapabilirsiniz.
 • Artık hazırsanız canlı yayını başlatı işaretleyerek canlı yayınınızı başlatabilirsinzi.

4. WatchESPN

Spor oyunları ile ilgilenenlerin en çok tercih ettiği canlı yayın uygulamaları arasında watchESPN uygulaması ilk sırada yer almaktadır. WatchESPN uygulamasını canlı yayın uygulamaları arasında en çok kullanılmasını sağlayan özelliği oyunlar ve gençler için tasarlanmış bir platform olmasıdır.

WatchESPN canlı yayın uygulamalarını kullanırken spor kategorilerinde basketbol, voleybol ve futbol gibi farklı yayınlar yapılmaktadır.  Daha önce yapılmış yayınlarında kayıtları kayıt edilmektedir tekrardan izleyebilirsiniz.

5. Bigo Live

Bigo live, ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan canlı yayın programları arasında ilk sırada gelmektedir. Bigo live canlı yayın siteleri arasında en çok tercih edilmesinin sebebi sürekli güncel bir arayüze sahip olması ve kolay yayın açarak yayın sırasında izleyicilerle iletişimde kalınabilmesi sağlanmaktadır.

Bigo live canlı yayın programları arasında izleyici ve yayıncılar genellikle farklı dillerde insanlarla tanışmak veya dans, müzik, kültür gibi farklı konuları keşfetmek için kullanmaktadır. Bu platformda canlı yayın sırasında hediyeler alarak yayıncılar para kazanmaktadır.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

 1. Postegro Benzeri Uygulamalar 
 2. Periscope Benzeri Uygulamalar 
 3. İnstagram Akış Yenilenemedi Hatası
 4. Tiktok Keşfet Engeli Nasıl Kalkar

6. Dacast

En iyi canlı yayın uygulamaları arasında dacast uygulaması son oldukça popülerdir çünkü amatör ve profesyonel canlı yayıncılar bu canlı yayın platformunda her geçen gün yer almaktadır. Ücretli ve ücretsiz kullanım imkanı sunmasından dolayı kişiselleştirilebilir bir kullanım imkanı sunmaktadır. Eğer ilk kez yayın yapacak amatör bir yayıncı iseniz canlı yayın yapmanız için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Dacast 2015 yılında Media Reader Choice Awards yarışmasında canlı yayın siteleri yarışmasında finalist olarak adını duyurmuştur.

7. İnstagram Live

Meteverse şirketinin sahip olduğu facebook ve whatsapp uygulamasından sonra instagram uygulaması da en çok tercih edilen canlı yayın programları arasında yer almaktadır bu platformu en çok tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasına sokan özelliği ise çok fazla kullanıcıya sahip olması ve canlı yayın kalitesinin kesintisiz olarak sağlanabilmesidir.

Canlı yayın platformları arasında instagram live, telefon ve tablet kullanarak canlı yayın açabilme imkanı sunmaktadır bunun yanında canlı yayın yaparken izleyicileri canlı yayına davet edebilir ve canlı yayın sırasında size tepki verebilmektedirler.

Canlı yayın siteleri arasında en çok tercih edilmesinin diğer sebebi ise canlı yayına başladığınızda takipçilerinize davet veya canlı yayın için bildirim gönderebilmenizdir. Canlı yayın başlattığınızda diğer canlı yayın programları gibi yayını kapatmak için uğraşmanıza gerek yok hızlıca kapatabilirsiniz

8. Kickflip

Kickflip, canlı yayın programları arasında en farklı olanıdır açık kaynak kodlu bir canlı yayın platformu olmasından dolayı bu platform genellikle yazılımcılar tarafından özelleştirilebilir bir canlı yayın platformları arasında yer almaktadır. Kod ve teknik bilgi gerektirdiğinde bu platformun en az tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasında yer aldığı gözlemlenmektedir.

9. YouNow

Canlı yayın uygulamaları arasında adını belkide sıklıkla duyduğunuz YouNow uygulaması ilk çıktığında blog sahiplerinin blog tv olarak kullanması için geliştirilmişti fakat canlı yayın uygulamaları popülerliğinin artmasıyla beraber tamamen canlı yayın uygulamaları ile rekabet edebilmek için kapsamlı bir canlı yayın uygulamaları gibi bir çalışma mantığı benimsemeye başladı.

10. LiveStream

Livestream uygulamasını diğer canlı yayın uygulamaları farklı yapan özelliği sadece ücretli olarak kullanılabilmesidir. Livestream platformu diğer ücretsiz canlı yayın uygulamaları gibi değil çünkü bu platformda ücretlerde oldukça yüksektir bu canlı yayın siteleri ücretli olması bu platformda reklamların hiç olmaması ve daha kaliteli bir canlı yayın platformu olmasını sağlamıştır.

11. Streamroot

Profesyonel bir canlı yayın uygulamaları arayan bir yayıncıysanız streamroot sizin işinize yarayabilir. Streamroot canlı yayın platformları arasında sadece profesyonellere yönelik geliştirilmiş bir canlı yayın siteleri arasında yer almaktadır.

Streamroot gibi canlı yayın uygulamaları kullanmak zor olabilir çünkü kod veya teknik bilgi gerektirmektedir. Bu tarz canlı yayın platformları genellikle kurumsa ve global şirketler tarafından kullanılıyor eğer amatör bir canlı yayıncıysanız daha kolay bir canlı yayın siteleri tercih etmeniz gerekmektedir.

12. Youtube Live Streaming

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan youtube, canlı yayın etkinliklerinin artmasıyla youtube uygulmasına canlı yayın yapma özelliğini ekledi bu özellikten sonra sahip olduğu büyük kullanıcı ve kaliteli bir alt yapısından dolayı en çok tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasına girmesini sağladı.

En çok tercih edilen canlı yayın uygulamaları arasında yer alan youtube platformunda yayıncılar canlı yayın sırasında izleyicileri ile iletişimde kalabilir bununla birlikte oyun, gündem, haber, sunum yapabilmektedirler.  Youtube platformunu diğer canlı yayın uygulamalarından ayıran önemli özelliği ise hesabın 100 takipçinin üstünde olması gerekmesidir.

13. Bambuser

2007 yılında isveçte kurulan bambuser uygulaması son yıllarda adını sıklıkla duyuran canlı yayın programları arasında yer almaktadır. Bu platformu canlı yayın uygulamaları arasına sokan en önemli özelliği bu platformu haberciler tarafından tercih edilmesidir haber sektörünün bu platformu canlı yayın siteleri olarak kullanması bu platformu medya sektörünün tercih etmesini sağlamıştır.

14. Twitter Scope

Canlı yayın programları ve canlı yayın siteleri sayısının her geçn gün artması sosyal medya uygulamalarının da güncelleme ve değişiklikler yaparak canlı yayın uygulamaları haline gelmesini sağladı bunlar arasında twitter scope ilk sıralarda yer almaktadır.

Twitter scope canlı yayın uygulamaları arasında en çok tercih edilmesinin sebebi twitter platformunun dünyanın en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alması ve bu platformun her kitleden ve konudan içeriğe sahip olmasıdır.

Twitter scope platformunda canlı yayın yaparak kitlenizle iletişime geçebilir konuşmak istediğiniz veya izleyicilerinizle sohbet edebilirsiniz canlı yayın programları arasında twitter scope en çok tercih edilen canlı yayın siteleri arasında yer almasının sebebi telefon ve tablet gibi farklı teknolojilerden de kullanılmaktadır.

Kaynak

Canlı Yayın Programları

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.