Google İşletme Hesabı Silme Yöntemleri Nelerdir?

Google benim işletmem hesabı, işletmeler için vazgeçilmez bir ücretsiz google hizmetidir. Fakat google işletme hesabınızı yenilemek veya sıfırdan kurmak için google işletme hesabı nasıl silinir diye merak ediyor olabilirsiniz. Hazırladığımız bu yazımız da google işletme hesabı silme ve google işletme hesabı silme yöntemleri, google işletme hesabı nedir? gibi merak ettiğiniz pek çok soruya google işletme hesabı silme yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Google İşletme Hesabı Silme Yöntemleri Nelerdir?

Google işletmelere ücretsiz olarak sunduğu benim işletmem hesabı dijital ortam da her işletmenin kullanması gereken vazgeçilmez birer hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak her zaman başarılı sonuçlar doğurmayabilir veya farklı sebeplerden google işletmem hesabı silme isteyebilirsiniz. Google işletme hesabı silmek için aşağıda yer alan maddeleri izleyerek google işletme hesabı silme ile ilgili bilgi alabilir hesabınızı silebilirsiniz.

 1. PC veya akıllı telefonunuzdan google işletme hesabınıza giriş yaparak oturum açın
 2. Silmek istediğiniz işletme hesaba giriş yapın.
 3. Hesap açıldıktan sonra profile giderek solda yer alan menü de “bilgi”  bölümüne girin.
 4. Karşınıza çıkacak olan bu işletmeyi silin veya kaldırın uyarısını seçin.
 5. İşletme girişini kaldır seçeneğini tıklayın.
 6. Karşınıza “Kaldır” seçeneği çıkacaktır seçerek kaldırın.

google-isletme-hesabi-silme-1

 

 

 

 

Google işletme hesabı silme yöntemleri sadece yukarıda ki ile sınırlı değildir pek çok farklı google işletme hesabı uygulamaları bulunmaktadır. Aşağı da yer alan başlıklar da durumlara göre google işletme hesabı silme yöntemleri bulunmaktadır.

Haritalardan Google Benim İşletme Hesabı Silme

Haritalardan işletme hesabınızı kaldırmak için aşağı da yer alan adımları uygulayabilir google işletme hesabınızı silebilir ve haritalardan kaldırabilirsiniz. Öncelikle google işletme hesabı silme ve haritalardan işletme hesabı kaldırmak için gerekenleri okumanızı daha sonra google işletme hesabını silmenizi veya haritalardan kaldırmanızı öneriyoruz.

 1. İşletme hesabınız hiç kurulmamışsa
 2. Google İşletme Hesabı Google kurallarına göre gösterilmeye uygun değilse
 3. İşletmenin yer aldığı konum yanlışsa

Bir işletmenin yönetici olmasanız bile işletmeyi kaldırma talebi hakkına sahipsiniz.

 1. Google Haritalara giriş yapın.
 2. İşletme Profilinizle kayıt olduğunuz hesap ile oturum açın
 3. Haritadan kaldırılmasını talep edeceğiniz işletmeyi işaretleyin.
 4. Düzenleme önerisine tıklayın
 5. Kapat veya kaldır seçeneğini işaretleyerek tıklayın.
 6. Ekranda yer alan talimatları düzgün bir şekilde uygulayın.

Başvuruda bulunduğunuz talep inceleme sürecine alınır. İnceleme süreci google ekibi tarafından incelenmektedir. Daha sonra e-posta ile geri dönüş alabilirsiniz.

Tek bir İşletme Profili Kaldırma Nasıl Yapılır?

Tek bir işletme profili kaldırmak için aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz.

1. İşletme Profili Yöneticisinde Oturum Açın.

2. Sadece bir profil kaldırmak için tıklayın.

3. Solda bulunan menüde ki Bilgiye tıklayın.

4. Bu profili kapatın veya kaldırın daha sonra profili kaldır ve “kaldır” seçeneğine tıklayın.

Birden Fazla Google İşletme Hesabı Silme

Birden gazla google benim işletme hesabı silme için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

1.İşletme Profil Yöneticisini açın

2.Anasayfada bulunan profillerden bir veya birden fazla profili seçin

3. sağ tarafta bulunan işletmeler> işletmeleri kaldır> kaldır seçeneğine tıklayın.

eğer hatalı mesaj alırsanız profilleri manuel olarak tek tek kaldırın.

Google Benim İşletme Adresi Nasıl Değiştirilir?

Google işletme hesabınızın adresini değiştirmeden önce bilmeniz gereken; işletmenizi taşırsanız yeni bir hesap açmayın bunun yerine hesabın adresini güncellemek müşteri ve işletmeniz açısından daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Google Yorumları Nasıl Silinir?

Google İşletme Hesabı Nedir?

Google benim işletmem, Müşteriler marka ve hizmet araması yaptığın da bulundukları konumlar da yer alan marka ve hizmetlerin serp sonuçlarında harita, görsel, video, hizmet bilgisi ile görüntülenmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Google benim işletmem platformunun asıl amacı işletmelerin bulundukları konumlar da bilinirliklerini arttırmak ve hızlı hizmet sağlamaktır.

Dünyanın en büyük arama motoru olan google kendini güncelleyip geliştirdikçe sadece arama motoru olarak değil harita, uygulama marketi, video platformu gibi pek çok alanda hizmet vermektedir. Google hizmet verdiği bu alanların yanında işletmelere özel olarak google benim işletmem adıyla haritalar üzerinden işletmelere hizmet vermektedir.

Google haritalara eklenen işletmeler, hizmet veya marka aramalarında arama sonuçlarında harita ve işletme bilgisi ile serp sonuçlarında yer almaktadırlar. Bu yüzden google benim işletmem hesabı işletmeler için vazgeçilmezdir.

Google işletmelere hesaplarını kaydeden işletmeler bulundukları konum içerisinde müşteriler tarafından hizmet veya marka araması yapıldığında serpte sıralanmaktadır fakat her işletme ön sırada yer alamayacağı için işletmeler arasında arama sonuçlarında rekabet ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Google işletme hesabı silme yöntemleri ile ilgili yazımızda kullandığımız kaynaklar aşağı da yer almaktadır.

Google işletme hesabı silme yöntemleri

İşletme Grubu İçin Google İşletme hesabı silme 

Google İşletme Profili, Google işletme hesabı silme ile ilgili sorular

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.