En Kolay Google Yorumları Nasıl Silinir?

Google işletmeler için harita ve hesap imkanı sunmaktadır. İşletmelerin sahip oldukları hesaplara yapılan kötü google yorumları nasıl silinir?

Dünyanın en büyük arama motoru olan google işletmeler için google haritalar ve işletme hesabı hizmeti sunmaktadır.

İşletme hesaplarının kullanıcılar tarafından yorum alması işletmenin itibarını arttırabilir veya azaltabilir. Fakat olumsuz ve alakasız yapılan yorumlar da kimi zaman işletmelere bilerek yapılmaktadır bu şekilde yapılan yorumları silmeniz için işletme google yorumları nasıl silinir ile ilgili google yorumları nasıl silinir? yazısını sizler için hazırladık.

İşletme Hesabı İçin Google Yorumları Nasıl Silinir?

İşletmenizin itibarı için google haritalar ve google işletme hesabına yapılan yorumlar oldukça önemlidir. Google haritalara yapılan yorumlar müşterilerin hizmet ve işletme araması yaptığında ilk olarak incelediği kısımlar olarak tespit edilmektedir. Peki google yorumları nasıl silinir? google yorumları nasıl silinir? Aşağı da uygulamanız gereken google yorumları nasıl silinir listesini sizler için hazırladık.

1. Her Zaman Yorumlara Yanıt Verin

Müşteriler hesabınıza eleştirel şekilde yorum yapabilir. Müşterilerin yaptığı yorumları her zaman dikkate alın ve onlara pozitif geri dönüşler sağlayın. Müşteriler ile ilişkileriniz ne kadar sağlıklı olursa hesabınıza yapılan yorumların pozitif geri dönüşü fazla olacaktır.

Fakat hesabınıza yapılan kötü google yorumlar nasıl silinir? bunun için yapmanız gereken en önemli şey müşterinin şikayetini dikkate alarak yaşadıkları sorunları veya kötü deneyimleri çözümleyecek şekilde geri dönüşler sağlayın. Bu şekilde google yorumları nasıl silinir için ilk adımı atabilirsiniz.

2. Müşterilerinizle İletişimden Kopmayın

Müşterilerinize geri dönüş sağladıktan sonra belirli zaman aralıklarıyla e-posta vb iletişim yolları ile müşterilerinizle iletişimde kalın. Müşterilerinizle ilgilenmek onlara ilgilenildiğini hissettirmek markanın güvenilirliğini ve itibarını arttıracaktır.

Müşterilerinizle iletişimde kalmak özellikle hesabınıza kötü deneyimler yaşayarak yorum yapan müşterileri geri kazanmak google yorum silme için çok önemli bir adım olacaktır. Bu yüzden her zaman çözüm odaklı ve müşterinin haklılığını hissettirerek yaklaşımda bulunmalısınız çünkü bu tarz adımları uygulamak google yorumları nasıl silinir sorusunun cevabının en önemli yoludur.

google-yorumlari-nasil-silinir-2

3. Müşterilerden Yorumları Silmelerini Rica Edin

İşletme hesabınıza yapılan kötü yorumlardan kurtulmak için yukarıda yer alan adımları sırayla uygulayıp müşterinin yaşadığı kötü deneyimi pozitifi geri dönüşlerle sağladıysanız müşteriden yaptığı yorumları silmesini rica edebilirsiniz. Müşteriden yorumları silmesini hatta pozitif geri dönüş yaşadığı ile ilgili yorumlar yapmasını istemek sizin açınızdan faydalı olabilir.

Müşteriden işletme hesabınıza yapılacak yeni ve pozitif geri dönüş içeren yorumlar farklı müşteriler tarafından okunduğunda işletmenizin iletişime açık, pozitif geri dönüşüme sahip olduğu imajını verebilir.

Müşteri google yorumları nasıl silinir? Müşteri yorumları silmeyi bilmiyorsa ne yapmalı? aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Google Haritaları Açın
 2. Sol üstte yer alan menüdeki çizgilere tıklayın.
 3. Karşınıza kişisel katkılar seçeneğini açarak yorumlara tıklayın.
 4. İşletmeniz hakkında ki incelemenin yanında yer alan diğer kısmına giriş yapın.
 5. Kötü yorumları pozitif geri dönüş içeren mesajlar ile düzenleyin veya silin.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

Kişisel Olarak Google Yorumları Nasıl Silinir?

Google Yorumları nasıl silinir diye merak ediyorsanız aşağı da yer alan adımları uygun şekilde uygularsanız google yorumları istediğiniz kadar kolay silebilirsiniz. Yaptığınız olumsuz yorumları pozitif olarak düzenleyebilirsiniz.

 1. Web Tarayıcınızdan Google Haritalara Gidin.
 2. Sol Üstte tarafta kalan Menüye Giriş Yapın
 3. Katkılarınız kısmına tıkalyın.
 4. Yorumları seçin.
 5. Sileceğiniz yorumları seçin
 6. Sil ve Düzenle kısımlarından seçim yapın.

Google Sahte Yorumlar Silme Nasıl Yapılır?

Google haritalar ve işletme hesabına yapılan yorumlar her zaman müşteriler tarafından yapılmayabilir. Google haritalar içerisinde bulunduğunuz konum da rakip işletmeler arama sonuçların da ön sıralara çıkmak için hesabınıza kötü yorumlar yapabilir. Peki Sahte google yorumları nasıl silinir?

Sahte Google Yorumları Nasıl Silinir?

Hesabınıza yapılan sahte google yorumlarından kurtulmak için aşağıda yer alan sahte google yorumları nasıl silinir maddelerini uygulayabilirsiniz.

1. Yorumları Bildirin

Hesabınıza yapılan sahte yorumlarda google politikalarının dışında olduğunu tespit ettiyseniz google yorumunu bildirebilir ve silmeye çalışabilirsiniz.

 1. Google My Businessı Açın
 2. İşletmenizi Seçin
 3. Menüden Yorumlara Geçin
 4. Şikayet edeceğiniz yorumu seçin
 5. Menüye girin
 6. Sahte yorumları uygunsuz olarak işaretleyin.

google-yorumlari-nasil-silinir-1

2. Olumlu Yorumları Arttırın

Hesabınıza yapılan sahte yorumlar ön sıralara çıkabilir bunun önüne geçebilmenin en kolay yolu hesabınıza yapılan olumsuz yorumlardan çok olumlu yorumları arttırmaktır. Olumlu yorumların sayısının artması müşteri yorumları incelerken pozitif karar vermesinde etkili olabilir.

3. Sahte Yorumları Yanıtlayın

Hesabınıza yapılan sahte yorumları silemiyorsanız bu yorumlara yanıt vererek bu yorumları okuyanların işletmenizin müşterinin yaşadığı kötü deneyimleri (sahte bile olsa) ilgilendiğinizi görebilir. Hesabınızda ki sahte yorumlara her zaman pozitif ve çözüm odaklı şekilde geri dönüş sağlayın.

4. Google ile İletişimi Hızlandırın

Hesabınıza yapılan sahte yorumları bildirdiğiniz takdirde muhtemelen hemen geri dönüş alamayacaksınız. Bu tarz durumlar da hesabınıza yapılan kötü yorumlar dan kurtulmak için iletişimi hızlandırmanızı öneriyoruz. Uygulamanız gereken adımları aşağı da listeledik.

 1. Google My Busineese Girin
 2. Destek Kısmına Girin
 3. Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız var? kısmına tıklayın.
 4. İletişim seçeneklerinden geri arama, e-posta ve sohbet desteğini seçin.

5. Yorum Yapmaya Teşvik Edin

Hesabınıza yapılan yorumların sayısını arttırmak istiyorsanız hesabınızın yorum linkini sosyal medya ve web sitenizde paylaşmalısınız. Müşterilinize bu linki yönlendirerek pozitifi yorumlar yapmasını rica edebilirsiniz.

6. E-Posta ile Yorum İsteğinde Bulunun

Müşterilerinizin e posta adreslerini alarak onlardan işletmenizde elde ettikleri deneyimlere karşılık pozitif geri dönüşüm mesajı içeren yorumlar yapmasını rica edebilirsiniz.

Google Yorumları Silmek Neden Önemli?

Google işletme hesabına yapılan yorumları silmek veya google yorum kaldırma işlemi yapmak neden önemli diye merak ediyor olabilirsiniz. Google işletmelere ve kullanıcılara yardımcı olabilmesi için google haritalar ve işletme hesabını kullanım hizmetine sunmuştur bu hizmetten yararlanan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu google da işletme ve hizmet aradıkların da işletmelere yapılan yorumlara göre değerlendirme yapmaktadır.

İşletmenize yapılan kötü yorumlar google işletme hesabınızın güvenilirliğini ve itibarını düşürmektedir. Google yorumları silme işlemi yapmak bu yüzden önemlidir. Umarız google yorumları nasıl silinir yazımız size yardımcı olur.

Google yorumları nasıl silinir yazımızda kullandığımız kaynaklar:

Google Yorumları Nasıl Silinir?

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.