Oncrawl Şirketinin Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Jérémy Querrec ile Röportaj

Bugün Oncrawl şirketinin, Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Jérémy Querrec ile yaptığım röportajı sizlere aktaracağım. Kendisine değerli vaktini ayırıp sorularıma yanıt verdiği için tekrardan teşekkür ederim.:)

Merhaba, öncelikle benimle röportaj yapmayı ve soruları cevaplamayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. 🙂

QJ: Benim için bir zevk.

1. SEO Sektöründe birçok analiz aracı bulunmaktadır. Oncrawl analiz aracının onu diğer araçlardan ayıran önemli özellikleri nelerdir?

QJ: Çok güzel bir soru. Oncrawl en gelişmiş teknik SEO’dur SaaS çözümü pazardaki 3 ana özelliğe sahip:
1) The Crawler (Arama robotu)
2) The Log Analyzer (Log analizi)
3) The Data3, for connecting additional SEO data (Ek SEO verilerini bağlamak için Data3)
Tarayıcı, piyasadaki en ölçeklenebilir teknolojidir ve şunları yapabilir:
JavaScript ve Önemli Web Verileri boyutları dahil olmak üzere 300 URL/sn hızda 300 milyon veya daha fazla sayfadan oluşan web sitelerini tarama. Tarayıcımız, en karmaşık web sitesi yapılarından bazılarına uyum sağlamasına izin veren bazı karmaşık ayarlar içerir ve bu tür bir teknolojiyi her boyuttaki web sitesine sağlayabilmekten gurur duyuyoruz.

Log Analyzer, herhangi bir Oncrawl kullanıcısının SEO ile ilgili tüm gerçek zamanlı olarak bir web sitesindeki aktivite, bu aktivitenin nereden geldiğine bakılmaksızın arama motoru botları veya Google, Yahoo, Bing, Yandex ve Baidus dahil olmak üzere arama motorlarından gelen trafikten. Son olarak, Data3 herhangi bir SEO’nun herhangi bir veri kümesini herhangi bir sınırlama olmaksızın Oncrawl’a eklemesine ve Oncrawl’daki verileri herhangi bir istemci veri gölüne (datalake) çıkarmasına izin verir.

Tarama ve günlük verilerini dış bilgilerle çapraz analiz etmek, kullanıcıların verimli bir SEO stratejisinde gerçek bir fark yaratabilecek eğilimleri ve korelasyonları tespit etmelerine olanak tanır.
Bununla birlikte, farkı yaratan, açık veri sağlayıcı olma felsefemizdir. Şeffaf bir teknoloji şirketiyiz; Kullanıcıların verilerin nasıl işlendiğini ve dağıtıldığını tam olarak anlamalarını ve Oncrawl tarafından toplanan ve analiz edilen geçmiş verilerine bile her zaman erişebilmelerini sağlamak bizim için çok önemlidir.

2. Gelecekte Oncrawl analiz araçlarında yapacağınız önemli değişiklikler var mı?

QJ: Çalışıyoruz ve sıkı oynuyoruz. Tonlarca projemiz var. Son zamanlarda BrightEdge ile birlikte, yeni ana özelliklerin mevcut teknolojimizi, özellikle makine öğrenimi ve veri bilimi etrafında güçlendirmesini sağlayabiliriz.

3. Oncrawl analiz aracı SEO’dan başka hangi amaçlar için kullanılabilir?

QJ: İyi bir soru! Günlük analiz sistemimiz sayesinde, derin bir SEO ve SEA analizi yapmanızı sağlayacak olan SEA bot isabetlerini de takip edebiliyoruz. Bunun da ötesinde, veri alma sistemimiz herhangi bir veri kümesini makineye göndermenize olanak tanır, böylece hedeflenen anahtar kelimelerinize göre uygun bir Arama stratejisi belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, içerik stratejisinin pilot uygulamasına yardımcı olmak veya potansiyel sorunları web sitesi bakım sistemlerine beslemek için Oncrawl’ı kullanan kullanıcılarımız da var.
Aslında SEO kanalının dışında çok sayıda başka kullanım durumu var! Bunun da ötesinde, veri alma sistemimiz herhangi bir veri kümesini makineye göndermenize olanak tanır, böylece hedeflenen anahtar kelimelerinize göre uygun bir Arama stratejisi belirleyebilirsiniz. Aslında SEO kanalının dışında çok sayıda başka kullanım durumu var.

4. Oncrawl analiz aracının tanıtımı ile ilgili gelecekte Türkiye’ye özel bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

QJ: Bu pazardaki parlak ortaklarımızla mevcut iş birliğimizden çok memnun olduğumuz için şu anda Türkiye’de özel bir çalışma yapmayı planlamıyoruz.
Oncrawl analiz aracı ile ilgili sorularım bu kadar bundan sonra soracağım sorular genel SEO ile ilgili sorular olacak, düşüncelerinizi merak ediyorum.

5. En son Google algoritma güncellemelerini hangi sektör etkiledi sizce bunun nedeni nedir?

QJ: Son güncellemelerden orantısız şekilde etkilenen birkaç sektör var. Örneğin, basın endüstrisi yakın zamanda Core Web Vitals algoritmasından etkilendi, ancak oyuncuların çoğu şimdiye kadar çok iyi tepki verdi.
Başka bir örnek, en son ve üzücü Covid19 pandemisi tarafından desteklenen sağlık sektörü; bu sektörde olumlu bir dijital dönüşüm ivmesi görüyoruz.
Konu söz konusu olduğunda, Google “sadece” algoritmasını tüketicilerin beklentilerine ve alışkanlıklarına göre uyarlıyor.

6. Günümüzde SEO uzmanlarının sayısı sürekli artmaktadır. Gerçek bir seo uzmanını diğerlerinden ayıran en güçlü özellikler nelerdir?

QJ: Kesinlikle tutku! Ve iletişim becerileri! Herhangi bir güncellemeden haberdar olmak / proaktif olmak / testler yapmak, onlardan öğrenmek ve başarısızlığı kabul etmek için çok tutkulu olmalısınız! Bununla birlikte, en iyi uzman olabilirsiniz, ancak tutkunuzu nasıl paylaşacağınızı ve hedefinizi kitlenize nasıl anlatacağınızı bilmiyorsanız, hiçbir şey yapmaya değmez.

7. Google’ın gelecekteki güncellemeleri SEO endüstrisinde en çok neyi değiştirecek?

QJ: Bilseydim sonsuza kadar tatilde olurdum!

8. Sizce SEO başarısının ölçüsü nedir?

QJ: ROI (Return On Investment) (Yatırım Getirisi)

9. SEO öğrenmeye yeni başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

QJ: SEO herkes tarafından erişilebilir. SEO okulda öğrenilemez. Piyasadaki herhangi bir oyuncunun bildiği teori temeline dayanarak pratik yapmalı ve ardından planı kendi bağlamınıza, meydan okumanıza, ortamınıza uyarlamanız gerekir. Ve yeni şeyler deneyin! Çalışırsa, harika: optimize edin. Olmazsa, testinizi tekrarlayın ve umarım sonunda sihirli dengeyi bulacaksınız!

10. Son soru :). Başarılı bir SEO çalışması için hangi adımlar izlenmelidir?

QJ: Öncelikle, dijital alanınıza uygulamak isteyeceğiniz genel iş stratejisini belirlemeniz gerekiyor. İkinci olarak, teknik temelinizi optimize etmeniz gerekir. Üçüncüsü, içerik kraldır ve kitlenizin aradığını yakalamanız gerekir. Son olarak, popülerlik anahtardır. İlgili bir sosyal yardım stratejisi sağlamanız gerekir.
Bu basit ve temel stratejiyle, SEO pazarında otoriter olmanın ana yönleriyle çalışıyor olacaksınız.

Röportajımızı Türkçeye Çeviren Editörümüz Çağla Nur Kara’ya Çok Teşekkür Ederiz 🙂

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.